X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja: Duma przyjęła poprawkę pozwalająca piąty raz rządzić Putinowi

10.03.2020 15:46
Niższa izba parlamentu Rosji, Duma Państwowa, opowiedziała się we wtorek za poprawką o liczeniu od nowa kadencji prezydenckich Władimira Putina. Zgodził się na to sam Putin zastrzegając, że warunkiem jest zaakceptowanie tej decyzji przez Sąd Konstytucyjny. 
Audio
  • Duma przyjęła poprawkę pozwalającą rządzić Władimirowi Putinowi piąty raz. Materiał Macieja Jastrzębskiego (IAR)
Władimir Putin
Władimir PutinPAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Putin, który wystąpił w parlamencie powiedział, że jest przeciwny zniesieniu ograniczenia kadencji prezydenckich, które jest zapisane w obecnej konstytucji. Ocenił jednak, że dopuszczalne jest liczenie kadencji od nowa, jeśli Sąd Konstytucyjny uzna, że taka poprawka nie jest sprzeczna z ustawą zasadniczą i jeśli Rosjanie wyrażą dla niej poparcie.

Oznacza to, że w razie wejścia w życie modyfikowanej właśnie w parlamencie konstytucji Rosji jej zapis mówiący o tym, że ta sama osoba nie może pełnić urzędu prezydenta przez więcej niż dwie kadencje pod rząd będzie obowiązywać bez uwzględnienia kadencji pełnionych przed przyjętymi zmianami.

Za poprawką głosowało 380 deputowanych, przeciwko - 43, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Poprawka pierwszej w kosmosie

Poprawkę zaproponowała we wtorek rano Walentina Tierieszkowa, radziecka kosmonautka i pierwsza kobieta w kosmosie, obecnie - deputowana rządzącej partii Jedna Rosja. Wkrótce potem poprawkę wniesiono pod obrady, a Putin przyjechał do parlamentu.

Poprawka Tierieszkowej głosi, że ograniczenie liczby kadencji do dwóch "nie jest przeszkodą dla osoby, która zajmowała lub zajmuje urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej w momencie wejścia w życie danej poprawki, by brała ona udział jako kandydat w wyborach prezydenta FR po wprowadzeniu danej zmiany do tekstu konstytucji". Dalej mowa jest o tym, że osoba ta będzie mogła kandydować na przewidzianą w konstytucji liczbę kadencji prezydenckich niezależnie od liczby kadencji już przez nią pełnionych.

Obecna kadencja prezydenta Putina, druga z dwóch pod rząd dozwolona w obecnie obowiązującej konstytucji, upływa w 2024 roku. Kadencja prezydenta Rosji trwa sześć lat. Oznacza to, że po znowelizowaniu konstytucji 67-letni dziś Putin będzie mógł pozostac na Kremlu co najmniej do 2036 roku.


PAP/IAR/dad

Nagrody historyczne ministra spraw zagranicznych

10.03.2020 15:32
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz wręczył w Warszawie nagrody w konkursie historycznym, organizowanym przez ministerstwo. Wyróżnienia w dorocznym konkursie przyznawane są za promowanie na świecie wiedzy o historii Polski.

Amerykańskie bombowce strategiczne B-2 wracają do Europy

10.03.2020 14:45
W bazie lotniczej Lajes Field na Azorach wylądowały samoloty B-2 Spirit z grupy zadaniowej Bomber Task Force stworzonej z bombowców z 509. i 131. Skrzydła Bombowego (Bomb Wing) z bazy lotniczej Whiteman w Missouri - czytamy na portalu Defence24.pl.

Ostrzał separatystów na wschodzie Ukrainy. Zginął żołnierz, czterech rannych

10.03.2020 15:15
Żołnierz ukraińskich sił zbrojnych zginął, a czterech zostało rannych w ostrzałach przeprowadzonych we wtorek przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy - podał resort obrony w Kijowie. Wykorzystano uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie - dodano.