X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Macedonia w NATO. ”W czasie pandemii to jasny sygnał dla Rosji, dobry znak dla Gruzji, Ukrainy”

31.03.2020 11:00
- Mimo pandemii wielka polityka toczy się nadal. Bezpieczeństwo europejskie jest zagrożone z wielu stron, ale główne zagrożenia pozostają polityczno-wojskowe i wynikają z polityki Rosji. W tym kontekście utrzymywanie przez NATO polityki rozszerzenia, czyli przyjęcie Macedonii Północnej i podtrzymywanie perspektywy rozszerzania dla Ukrainy i Gruzji  jest kluczowe – powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Flaga Macedonii Północnej została wciągnięta na maszt w poniedziałek w kwaterze głównej NATO podczas specjalnej ceremonii z okazji przystąpienia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego
Flaga Macedonii Północnej została wciągnięta na maszt w poniedziałek w kwaterze głównej NATO podczas specjalnej ceremonii z okazji przystąpienia tego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiegonato.int

Macedonia Północna po latach starań stała się 30. członkiem NATO. - Uroczystość ta zyskała w kontekście pandemii koronawirusa dodatkowe, niezwykle istotne znaczenie  - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Marcin Terlikowski, analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, kierownik zespołu bezpieczeństwa. Sojusz Północnoatlantycki, jak zauważył ekspert, zasygnalizował tym samym, że także w czasie pandemii wciąż pozostaje filarem bezpieczeństwa europejskiego.


mid-epa08331335 (1).jpg
Koronawirus może utrudnić reelekcję Łukaszenki. Ekspert: podjęte ryzyko jest zdumiewające

 - NATO pokazuje, iż mimo pandemii nie odchodzi od realizacji swoich podstawowych zadań, w tym odpowiedzi na stałe zagrożenie ze strony Rosji – zauważył ekspert.

Marcin Terlikowski przypomniał, że w ostatnim czasie Rosjanie przeprowadzali np. przeloty bombowców strategicznych blisko granic NATO, testując szybkość odpowiedzi Sojuszu, polegającej na przechwyceniu i identyfikacji takich maszyn – raportowała o tym Wielka Brytania. To tylko jeden z tego rodzaju przykładów. Wcześniej 26 marca grupa dziewięciu okrętów brytyjskiej marynarki wojennej zmuszona była podążyć w ślad za siedmioma okrętami wojskowymi Rosji w związku z ich  niezwykle wysokim pooziomiem aktywności w rejonie Kanału La Manche i na Morzu Północnym. Działania Rosji miały miejsce w czasie, gdy Royal Navy przygotowywała się wówczas do działań w związku z pandemią.

Kilkakrotnie o konieczności podrywania samolotów NATO w związku z aktywnością Rosji w rejonie Morza Bałtyckiego raportowały w ostatnich dniach państwa bałtyckie, Litwa i Estonia.

- Trzeba pamiętać o tym, że pandemia nie zmienia strategicznych kalkulacji mocarstw, takich jak Rosja. Nie zmienia też tego, że dla Europy filarem bezpieczeństwa pozostaje NATO i sojusz z USA, realizowany przez NATO – podkreślił ekspert.

”Akces Macedonii Północnej jest sygnałem także wobec Rosji”

Analityk podkreślił, że rozszerzenie NATO jest kluczowym aspektem relacji Rosji i Sojuszu, pokazuje bowiem, że NATO nie zgadza się na rosyjską propozycję polityki stref wpływów w Europie.

- Niezależnie od napięć na wschodniej flance, wywoływanych prowokacyjnymi wypowiedziami rosyjskich polityków , niespodziewanymi rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi, rozmieszczaniem  nowych sił i wzmacnianiem jednostek wojskowych przy granicach z NATO – Sojusz nie wycofuje się z polityki rozszerzenia – zaznaczył ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Jak dodał, pokazuje to, iż starania Moskwy o zablokowanie tego procesu nie przyniosły rezultatu. Ekspert przypomniał, że Kreml, chcąc zatrzymać rozszerzenie NATO, oparte na prawie państw do swobodnego zawierania sojuszy, zarzucał  NATO „ekspansję”, twierdząc, że gdyby nie ona, byłby gotów nawiązać normalne relacje z Zachodem. Tę tezę przyjmuje niestety część kręgów eksperckich w państwach zachodnioeuropejskich.

Sojusz demonstruje jednak, że nie zrezygnuje ze swoich zasad, nie pójdzie na kompromis z Rosją kosztem suwerenności  i interesów innych państw oraz pokazuje, że nie zgadza się na rosyjskie warunki, sprowadzające się w praktyce do oddania suwerennych krajów poradzieckich do strefy wpływów Rosji.


- Stąd waga tego rozszerzenia – w 2017 r. Czarnogórę,  teraz Macedonię. Chodzi o tzw. artykuł 10 Traktatu Północnoatlantyckiego, który głosi, że do Sojuszu można zaprosić każde państwo, które spełnia określone kryteria i chce być członkiem NATO.  Ten artykuł jest w mocy. Kolejne rozszerzenie sygnalizuje  Rosji, że NATO nie zgodzi się na ustalanie z Rosją stref wpływów, wyznaczanie wspólnie z Kremlem, które państwa mogą wstąpić do NATO, a które nie – podkreślił ekspert.

Zagrożenia nie znikają, także Rosja się nie zmienia

Analityk podkreślił, że globalna pandemia nie przekreśla głównych trendów polityki międzynarodowej – choć może niektórym zdawać się może, że je przesłania albo bierze w nawias.

Tak jednak nie jest.  - Zagrożenia typu wojskowego nie znikają. Także Rosja się nie zmienia. Pozostają zagrożenia ze strony Rosji na wschodniej flance, są w mocy zagrożenia związane z terroryzmem, z proliferacją  broni masowego rażenia, z dezinformacją. One nie zostają wyzerowane  - przestrzegał analityk PISM.  


Infografika PAP Infografika PAP

Sukces Macedonii

Analityk PISM zaznaczył, że to wstąpienie do NATO to wydarzenie bardzo ważne nie tylko dla Macedończyków, ale  i dla całego regionu Bałkanów Zachodnich, tym bardziej, że to ukoronowanie szlaku przemierzanego przez Macedonię wiele lat,  związanego ze sporem o nazwę kraju. - Spór z Grecją o nazwę blokował wejście Macedonii do Sojuszu, jednak w międzyczasie kraj te zrobił bardzo dużo, by spełnić wymagania NATO. To osiągnięcie celu, liczonego w dekadach – zaznaczył. W wyniku porozumienia z Grecją Macedonia zmieniła swoją nazwę – na „Republika Macedonii Północnej” i Ateny wówczas przestały blokować wstąpienie Skopje do NATO.

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podkreślił także, że rozszerzenie NATO i UE o państwa Bałkanów Zachodnich to proces, który ma zatrzeć skutki wojen po rozpadzie Jugosławii.

- Uznano, że stabilizacja Bałkanów Zachodnich w Unii Europejskiej i w NATO jest jedyną drogą dla tych państw. Integracja euroatlantycka postępowała, w NATO znalazły się Chorwacja, Słowenia, Albania, Czarnogóra – dodał.

Teraz Macedonia Północna  weszła do Sojuszu i pokazuje, że proces stabilizowania Bałkanów Zachodnich poprzez integrację z NATO i UE postępuje – zauważył.

Analityk przypomniał, że Serbia wybrała inną drogę niż inne kraje Bałkanów Zachodnich  - i na razie nie wiadomo, jak rozwinie się sytuacja bezpieczeństwa w jej przypadku.

***

 

Opr. Agnieszka Marcela Kamińska, PolskieRadio24.pl

dad

 

 

Zimna wojna 2.0? B. rzecznik NATO: wróg nie może nawet pomyśleć, że ma jakieś szanse na zwycięstwo

24.02.2020 20:30
- NATO powraca do odstraszania, NATO powraca do zdolności prowadzenia wojny. NATO oczywiście nie chce wojny, ale musi być przygotowane do walki, jeśli kiedyś zostałoby do tego zmuszone – mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dr Jamie Shea. Jak podkreśla, komentując rozmowy z Rosją – muszą one być prowadzone z pozycji siły, inaczej nie prowadzą zbyt daleko.

Setki ofiar pandemii we Francji. Analitycy apelują o pilną reformę Światowej Organizacji Zdrowia i ONZ

28.03.2020 15:00
- Francuskie think tanki postulują reformę WHO – chodzi o to, by w kryzysowej sytuacji jasno mówiła, że państwo członkowskie, nawet tak potężne jak Chiny, ukrywa dane, przedstawia sytuację fałszywie – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Maślanka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. Jak podkreśla, Francja chce przenieść część produkcji z Chin do Unii Europejskiej, a kluczowe przedsiębiorstwa może znacjonalizować.

Wyzwanie godne Sherlocka Holmesa. Jak tworzyć archiwum rodziny i ocalić historię przodków?

28.03.2020 23:15
- Dokonajmy wstępnego oglądu pamiątek, listów, ustalonych faktów, a jednocześnie rozmawiajmy jak najwięcej ze starszymi - mają unikatową wiedzę, która zapełni białe plamy w rodzinnej historii. Wiedzą, dlaczego kuzyn dziadka przysłał kartkę z Ameryki, kto jest na zdjęciu obok babci na wycieczce. Ustalenia mogą nas zaskoczyć - mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Hubert Wajs, dyrektor Archiwum Głównego Akt Dawnych (AGAD). – Twórzmy też archiwum np. z naszych zdjęć "z telefonu”- bo za 50 lat nic po nas nie zostanie – ostrzega.

Macedonia Płn. w NATO. "Wypełniona luka" w puzzlach i znak, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji

30.03.2020 16:16
- Przyjęcie Macedonii Północnej do NATO ma przede wszystkim istotne znaczenie polityczne. Jest to sygnał strategiczny, że NATO nie ugięło się pod presją Rosji, która poprzez agresję na Gruzję, Ukrainę czy organizowanie prowokacyjnych ćwiczeń próbuje zastraszyć państwa członkowskie i powstrzymać m.in. dalsze rozszerzenie Sojuszu – ocenił w komentarzu dla portalu PolskieRadio24.pl Wojciech Lorenz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Łukaszenka na turnieju hokeja. "Nie ma tu żadnych wirusów, widzi pani, by latały?"

30.03.2020 17:03
Podczas gdy na całym świecie tysiące ludzi umierają każdego dnia z powodu choroby COVID-19, prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka zorganizował i zagrał w weekend amatorskim turnieju hokeja na lodzie w Mińsku. W ten sposób chciał pokazać, że koronawirus nie stanowi zagrożenia.