X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Samolot z Aten do Wilna zmuszony do lądowania w Mińsku. Białoruski bloger zatrzymany na lotnisku

23.05.2021 17:29
Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu lecącego z Aten do Wilna. W Mińsku aresztowano dziennikarza Romana Protasiewicza, współzałożyciela kanału NEXTA. Sprawę starają się wyjaśnić m.in. litewskie władze.
Audio
  • Białoruski bloger zatrzymany na lotnisku. Materiał Włodzimierza Paca (IAR)
  • Białoruskie władze wymusiły lądowanie samolotu lecącego z Aten do Wilna. Materiał Kamila Zalewskiego
Aresztowanie białoruskiego dziennikarza
Aresztowanie białoruskiego dziennikarzaTwitter/@Tsihanouskaya

Doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, Franak Wiaczorka powiedział agencji prasowej BNS, że samolot miał zostać przejęty przez białoruski myśliwiec MiG-29. Telewizja Biełsat przekazała, powołując się na służbę prasową Aleksandra Łukaszenki, że rozkaz eskortowania samolotu linii Ryanair do lądowania na lotnisku w Mińsku wydał białoruski prezydent. Wcześniej litewski portal LRT podał za przedstawicielką portów lotniczych na Litwie, że na pokładzie miało dojść do konfliktu pomiędzy pasażerem, a członkiem załogi. Stąd decyzja o lądowaniu w Mińsku. Tymczasem zatrzymanemu 26-letniemu Romanowi Protasiewiczowi grozi kara śmierci, gdyż białoruski reżim oskarża go o terroryzm.

Swiatłana Cichanouska za pośrednictwem Twittera zażądała uwolnienia Protasiewicza, śledztwa Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego oraz nałożenia sankcji na Białoruś. "Reżim Łukaszenki zagroził życiu pasażerów na pokładzie samolotu. Od teraz nikt lecący nad Białorusią nie może być bezpieczny. Potrzebna jest międzynarodowa reakcja" - napisała. Z kolei szef litewskiej dyplomacji Gabrielius Landsbergis w sieciach społecznościowych wyraził zaniepokojenie wydarzeniami na Białorusi. "Współpracujemy z międzynarodowymi partnerami, aby zapewnić bezpieczny powrót wszystkich podróżujących do Wilna" - napisał w mediach społecznościowych minister.

Prezydent Litwy żąda reakcji NATO i UE

Natychmiastowego uwolnienia Romana Protasiewicza zażądał litewski prezydent Gitanas Nauseda. Polityk wezwał kraje NATO i Unii Europejskiej do reakcji. 

Litewski przywódca w wydanym oświadczeniu przypomniał, że Roman Protasiewicz jest jednym z przedstawicieli białoruskiej opozycji, który otrzymał azyl na Litwie. "Żądam, aby białoruski reżim natychmiast go uwolnił oraz zezwolił mu i pozostałym pasażerom samolotu na kontynuowanie podróży do Wilna" - czytamy w komunikacie. Gitanas Nauseda zaapelował też do sojuszników z NATO i państw Unii Europejskiej o natychmiastową reakcję na zagrożenie, jakie Białoruś stanowi dla międzynarodowego lotnictwa cywilnego. "Społeczność międzynarodowa musi podjąć pilne działania, aby zapobiec powtórzeniu się podobnych incydentów" - pisze litewski prezydent. Nauseda zapowiedział, że poruszy ten temat na jutrzejszym posiedzeniu Rady Europejskiej w Brukseli.

Premier Mateusz Morawiecki: to naganny akt terroryzmu państwowego

Z całą stanowczością potępiam zatrzymanie Romana Protasiewicza przez władze białoruskie po porwaniu samolotu pasażerskiego Ryanaira. To naganny akt terroryzmu państwowego - napisał premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu przekazał, że zwrócił się do przewodniczącego Rady Europejskiej Charlesa Michela o rozszerzenie jutrzejszego szczytu o punkt dotyczący "natychmiastowych sankcji wobec reżimu Aleksandra Łukaszenki". Jak dodał, porwanie cywilnego samolotu to bezprecedensowy akt państwowego terroryzmu, który nie może pozostać bezkarny.

Na pokładzie - obywatele Polski

Szef litewskiego MSZ Gabrielius Landsbergis podał w sieciach społecznościowych, że na pokładzie samolotu, na którym białoruskie władze wymusiły lądowanie w Mińsku jest 171 pasażerów.

Litwa posiada informacje o 149 osobach. Ponad 90 z nich to obywatele Litwy. Z informacji, które przekazał minister spraw zagranicznych Litwy wynika, że wśród podróżnych są obywatele kilkunastu krajów. Wśród nich jest też czterech obywateli Polski.

Roman Protasiewicz wyjechał z Białorusi w 2019 roku, dzięki współpracy z kanałem NEXTA. Następnie został jego redaktorem. W ubiegłym roku relacjonował wybory na Białorusi i późniejsze protesty. Białoruskie siły bezpieczeństwa wszczęły przeciw niemu kilka spraw karnych, a KGB umieściło go na liście terrorystów.


IAR/dad

Andrzej Duda o lądowaniu samolotu w Mińsku: to fundamentalne naruszenie prawa międzynarodowego

23.05.2021 20:23
Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie przymusowego lądowania samolotu linii Ryanair (zarejestrowany w Polsce) na lotnisku w Mińsku. Zdaniem Andrzeja Dudy to, co zrobił Mińsk nakazując maszynie lądowanie to "fundamentalne naruszenie prawa międzynarodowego".