X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zbigniew Rau: Polska będzie się domagać zamknięcia Nord Stream 2

10.12.2021 16:32
Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Polska będzie się stale domagać zamknięcia gazociągu Nord Stream 2. Po spotkaniu z nową szefową niemieckiej dyplomacji Annaleną Baerbock w Warszawie Minister Rau powiedział też, że Polska nie jest zainteresowana federalizacją Europy, ale jest gotowa rozmawiać z Niemcami nad przyszłością naszego kontynentu.
Audio
  • Zbigniew Rau oświadczył, że nasz kraj będzie dążył do zamknięcia Nord Stream 2 (IAR)
  • Nowa szefowa niemieckiej dyplomacji z wizytą w Warszawie. Annalena Baerbock spotkała się z ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem. Materiał Agnieszki Drążkiewicz (IAR)
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas spotkania w Warszawie
Minister spraw zagranicznych RP Zbigniew Rau oraz minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock podczas spotkania w WarszawiePAP/Albert Zawada

Zbigniew Rau powiedział, że poprzednie niemieckie rządy podjęły współpracę z Rosją przy budowie gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Była to, jak podkreślł minister, fatalna polityka, która przyczyniła się do wzrostu zagrożenia dla pokoju w Europie. Szef polskiej dyplomacji przypomniał, że Polska od 2004 roku konsekwentnie wskazywała na szkodliwość projektu Nord Stream dla stosunków polsko-niemieckich, dla relacji sojuszniczych w Europie i dla bezpieczeństwa Ukrainy. Zbigniew Rau oświadczył, że Polska będzie się stale domagać zamknięcia tego szkodliwego dla Europy projektu. W tej sprawie nasza polityka się nie zmieni - podkreślił minister.

Szef polskiej dyplomacji mówił też, że debata nad przyszłością Europy powinna być otwarta na wszystkie idee, nawet jeśli z polskiej perspektywy wydają się one nierealistyczne. - Nasz kontynent nie jest gotów na przyjęcie en bloc rozwiązań federacyjnych, niemniej jednak te kwesie, nawet jeśli z polskiej perspektywy wyglądają nie do końca realistycznie, powinny stać się przedmiotem debaty dotyczącej przyszłości Europy - powiedział minister. Jednym z tematów jego rozmowy z minister Baerbock była federalizacja Unii Europejskiej. W umowie koalicyjnej rządzące RFN partie zapisały, że będą dążyły do przekształcenia Unii Europejskiej w państwo federalne.

Zbigniew Rau wyraził nadzieję, że sojusznicze relacje Polski i Niemiec będą miały charakter priorytetowy i zostaną oparte na wzajemnym szacunku, sąsiedztwie oraz życzliwości. Zauważył, że wizyta niemieckiej minister spraw zagranicznych zbiega się z pogorszeniem sytuacji bezpieczeństwa w Europie i zagrożeniem dla pokoju na naszym kontynencie. Mamy do czynienia z sytuacją, w której jedno z państw, które jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, sygnatariuszem Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, ucieka się w swojej polityce zagranicznej do użycia siły bądź do groźby jej użycia, prowadzi politykę aneksji terytorialnych i okupacji terytoriów państw sąsiedzkich - oświadczył minister Rau. Dodał, że są to środki zabronione i niedopuszczalne. Minister Rau wyraził nadzieję na współpracę z Niemcami. Jak zaznaczył, jest ona konieczna w obliczu zagrożenia dla pokoju na wschód od polskich granic.

Szef MSZ podkreślił, że dobre relacje polsko-niemieckie są istotnym elementem pokoju w Europie. Zaznaczył, że nasz kraj chce wzmocnić strategiczny dialog polsko-niemiecki mimo zagadnień, w których się różnimy. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Polska nigdy nie zgodzi się na regres polityki w Europie i powrót do metod, które oparte są o "paradygmaty koncertu mocarstw i stref wpływów". Minister Rau dodał, że rozmawiał z minister Baerbock także o kryzysie na granicy polsko-białoruskiej i sytuacji wokół Ukrainy.


IAR/dad

Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją służb białoruskich

10.12.2021 12:48
Porwanie samolotu Ryanair było zaplanowaną operacją białoruskich służb specjalnych, która miała na celu zatrzymanie przeciwnika politycznego reżimu Aleksandra Łukaszenki Ramana Pratasiewicza - poinformował w piątek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Ukraińcy wskazują Polskę, jako największego sojusznika, a Rosję, jako państwo wrogie

10.12.2021 14:07
Polska jest liderem wśród państw uznawanych przez Ukraińców za państwa sojusznicze. Najbardziej negatywny stosunek Ukraińcy mają do Rosji. Jako państwo wrogie traktuje ją niemal trzy czwarte Ukraińców.