X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

FAZ o polskim CPK: może być konkurencją dla niemieckich lotnisk

02.11.2021 12:26
Polski rząd chce do 2027 roku zrealizować projekt megalotniska, które może być konkurentem dla lotnisk we wschodnich i środkowych Niemczech. "Czy już wkrótce znacznie więcej ruchu lotniczego będzie kierowane przez Polskę?" - zastanawia się we wtorek portal gazety "Frankfurter Allgemeine Zeitung". "Rzecznik spółki Mitteldeutsche Flughafen AG, która zarządza lotniskami w Lipsku/Halle i Dreźnie, twierdzi, że rozwój sytuacji u wschodniego sąsiada jest monitorowany" - dodaje portal.
Jedna z koncepcji architektonicznych CPK
Jedna z koncepcji architektonicznych CPKgrafika: CPK

Polski rząd planuje budowę nowego centralnego portu lotniczego między Warszawą a Łodzią, który ma stać się europejskim węzłem komunikacyjnym - pisze FAZ.

"Projekt mógłby być konkurentem dla lotnisk we wschodnich i środkowych Niemczech. Jedno z połączeń kolejowych ma kursować między lotniskiem a Frankfurtem nad Odrą, co mogłoby skrócić czas podróży między Berlinem a Warszawą prawie o połowę. Niewykluczone, że już za kilka lat berlińczycy będą podróżować międzykontynentalnie przez nowe lotnisko, mówił w 2018 r. prezes założyciel spółki Jacek Bartosiak" - przypomina FAZ.

"Zgodnie z planami, na nowe lotnisko można by szybciej dojechać pociągiem z Berlina niż do węzła we Frankfurcie. W przeciwieństwie do BER (lotnisko w Berlinie - przyp.red.), nowy polski centralny port lotniczy będzie oferował także wiele połączeń międzykontynentalnych" - zauważa portal. Ze względu na "sytuację ekonomiczną berlińskiej spółki lotniskowej w chwili obecnej realizowane będą tam tylko „absolutnie niezbędne do funkcjonowania inwestycje”. Czy zatem już wkrótce znaczniewięcej ruchu lotniczego będzie kierowane przez Polskę?" - zastanawia się dziennik.

Nie tylko lotnisko

Jednak w ramach nowego projektu planowana jest nie tylko budowa lotniska, "ale również odcinek ponad 1800 kilometrów sieci szybkiej kolei na dwunastu trasach. Linie kolejowe mają uzupełnić sieć PKP i połączyć ośrodki gospodarcze kraju z hubem w czasie nie dłuższym niż dwie i pół godziny" - informuje FAZ.

Na początku czerwca premier Mateusz Morawiecki podpisał umowę z operatorem hiszpańskich kolei dużych prędkości, Alta Velocidad Espanola (AVE), dotyczącą wspólnego rozwoju sieci szybkich połączeń. Połączenia kolejowe mają zostać ukończone w 2034 roku. Jest to pilnie potrzebne również dlatego, że Lotnisko Chopina w Warszawie jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się portów lotniczych w Europie - pisze FAZ.

Od 2014 roku przybywa tam co roku ponad milion pasażerów. "W 2017 r. odnotowano rekordowy wzrost o ponad trzy miliony pasażerów. Przy dwudziestu milionach osiągnięty zostaje limit obciążenia" - podkreśla gazeta. "W 2019 roku z Warszawy wyleciało ponad 18 mln pasażerów. Rozbudowa lotniska, które znajduje się blisko centrum miasta, jest prawie niemożliwa. Przepustowość Centralnego Portu Lotniczego im. Solidarności w pierwszym etapie rozbudowy, po jego uruchomieniu w 2027 r., powinna wynosić 45 mln pasażerów rocznie".

Większy niż monachijskie lotnisko

FAZ pisze, że po otwarciu w 2027 roku "hub, który ma zajmować 3000 hektarów, będzie większy niż lotnisko w Monachium".

"Mimo że wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z nową sytuacją konkurencyjną", niemieckie porty lotnicze, dla których nowe polskie lotnisko mogłoby stanowić konkurencję do tej pory na rozwój sytuacji w Polsce "reagowały milcząco" i spokojnie - zauważa gazeta. "Rzecznik spółki Mitteldeutsche Flughafen AG, która zarządza lotniskami w Lipsku/Halle i Dreźnie, twierdzi, że rozwój sytuacji u wschodniego sąsiada jest monitorowany, ale jest jeszcze za wcześnie, by mówić o zmianach w liczbie pasażerów" - pisze FAZ. Od lat obserwuje się "stały wzrost liczby pasażerów z Czech i Polski" - mówi rzecznik.

FAZ pisze, że "spółka lotniskowa BER również nie postrzega CPK jako konkurencji i nie spodziewa się żadnych skutków - mówi rzeczniczka BER. CPK jest oddalone od BER o ponad trzy godziny jazdy samochodem, a zatem znajduje się poza jego obszarem oddziaływania".

"Niemniej jednak, polscy podróżni są również interesujący dla Berlina, ponieważ polski rynek podróży lotniczych należy do najszybciej rozwijających się na świecie" - zauważa gazeta. W 2004 r., w roku przystąpienia Polski do UE, w Polsce było ponad 8,8 mln pasażerów lotniczych, a piętnaście lat później już ponad 50 mln. Pomimo załamania spowodowanego pandemią Covid-19, ekonomiści spodziewają się, że liczby te będą nadal rosły".


PAP/dad

Biełsat: Łukaszenka wysyła oprychów do Polski. Celem "zamachy"

02.11.2021 12:09
Służby specjalne Aleksandra Łukaszenki przygotowują zamachy terrorystyczne na terenie Polski, których celem mają być Paweł Łatuszka i jego współpracownicy – informuje Biełsat. Sprawcami mają być przestępcy kontrolowani przez byłego wiceszefa służb specjalnych MSW.

Zdjęcia satelitarne pokazują gromadzenie rosyjskich wojsk u ukraińskich granic

02.11.2021 11:40
Zdjęcia satelitarne pokazują, że Rosja ponownie gromadzi swoje wojska przy granicy z Ukrainą - pisze portal Politico. Podkreśla, że ruchy sił odbywają się na tle "rosnących napięć między Moskwą i Zachodem".