X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Marsz Pamięci w 77. rocznicę akcji likwidacyjnej getta warszawskiego

22.07.2019 09:22
"Na śmierć szli wszyscy" - pod takim hasłem ulicami Warszawy o godz.18.00 przejdzie Marsz Pamięci w 77. rocznicę rozpoczęcia wielkiej akcji likwidacyjnej getta warszawskiego. 22 lipca 1942 roku Niemcy rozpoczęli deportację mieszkańców warszawskiego getta do obozu zagłady w Treblince.
Audio
  • "Chcemy pamiętać nie tylko o bohaterach, powstańcach, lecz także o zwykłych ludziach" - mówiła zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, Anna Duńczyk-Szulc (IAR)
  • Postać Władysława Szlengla szczególnie upamiętnia tegoroczny pochód - tłumaczyła Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego (IAR)
  • Marsz Pamięci w rocznicę rozpoczęcia akcji likwidacji warszawskiego getta - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Płyty pokazujące przebieg murów warszawskiego getta
Płyty pokazujące przebieg murów warszawskiego getta Shutterstock.com/Jose Blasco Pitarch

W- Chcemy pamiętać nie tylko o bohaterach, powstańcach, lecz także o zwykłych ludziach - mówiła zastępca dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego, Anna Duńczyk-Szulc. - 22 lipca tego roku mieszkańcy Warszawy już po raz ósmy spotkają się przed pomnikiem Umschlagplatz, by wspólnie wyruszyć symboliczną trasą "od śmierci do życia" na ul. Waliców, gdzie przed wojną mieszkał Władysław Szlengel. Tam zaplanowany jest krótki koncert jego utworów w nowych aranżacjach muzycznych - podkreśliła Anna Duńczyk-Szulc.

W dwa i pół miesiąca okupanci wymordowali ponad trzysta tysięcy warszawskich Żydów. W getcie pozostało około czterdziestu tysięcy osób, wśród nich Władysław Szlengel - poeta żydowski, którego postać szczególnie upamiętnia tegoroczny pochód-tłumaczyła Katarzyna Person z Żydowskiego Instytutu Historycznego. - Władysław Szlengel w swoich utworach podejmował tematykę żydowskiej tożsamości, relacji polsko-żydowskich oraz komentował bieżące wydarzenia międzynarodowe. Jego piosenki nagrywane przed wojną na płytach Syrena-Electro i Odeon, śpiewali popularni piosenkarze z okresu lat 30., m.in.: Adam Aston, Mieczysław Fogg czy Wiera Gran. Władysław Szlenger, po wybuchu wojny wziął udział w obronie Warszawy. Został wraz z żoną rozstrzelany przez Niemców w dniu 8 maja 1943 r - mówiła Person. 

Marsz Pamięci 22 lipca organizowany jest przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i poświęcony jest pamięci największej społeczności żydowskiej przedwojennej Europy.

 
Marsz Pamięci rozpocznie się o godzinie 18:00 przed pomnikiem Umschlagplatz przy ulicy Stawki (róg Dzikiej). Patronem medialnym Marszu Pamięci jest między innymi Polskie Radio RDC. 

Więcej szczegółów na stronie: jhi.pl.

IAR/dad