X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"60-tysięczny marsz faszystów". Sąd uchylił umorzenie ws. słów niemieckiego polityka

07.08.2019 16:03
- Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił postanowienie sądu niższej instancji ws. umorzenia postępowania dot. wypowiedzi Guya Verhofstadta i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania - poinformowała sekcja prasowa sądu okręgowego. Guy Verhofstadt nazwał m.in. marsz niepodległości marszem faszystów.
Guy Verhofstadt, szef Europarlamentu
Guy Verhofstadt, szef EuroparlamentuPAP/ANSA

Verhofstadt, w poprzednim PE lider Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), w listopadzie 2017 roku podczas debaty w Parlamencie Europejskim mówił, że na ulicach Warszawy odbył się "60-tysięczny marsz faszystów, neonazistów, białych suprmatystów".

"Nie mówię tu o Charlottesville w USA, mówię o tym, co działo się w Warszawie, stolicy Polski. Marsz ten miał miejsce 300 kilometrów od obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. To nie powinno nigdy wydarzyć się w Europie" - powiedział.

Postępowanie w tej sprawie przed Sądem Rejonowym w Warszawie zainicjował dr Bawer Aondo-Akaa, reprezentowany przez prawników Instytutu Ordo Iuris, którzy zarzucają Verhofstadtowi zniesławienie i znieważenie pokrzywdzonego.

Sąd rejonowy umarza

Jak informuje Instytut Ordo Iuris, postępowanie toczy się przed Sądem Rejonowym dla Warszawy-Śródmieścia od stycznia 2018 r.

"Z uwagi na brak jakiejkolwiek aktywności ze strony sądu w celu rozpoznania sprawy prawnicy Ordo Iuris wnieśli w imieniu dr. Bawera Aondo-Akaa skargę na przewlekłość postępowania, która w całości została uwzględniona przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Pomimo tego w maju 2019 r. Sąd Rejonowy odmówił przekazania wniosku pokrzywdzonego o uchylenie immunitetu eurodeputowanemu Guyowi Verhofstadtowi, argumentując to rzekomym brakiem kompetencji do podjęcia takich działań. Następnie sąd umorzył postępowanie" - poinformował Instytut.

Prawnicy Ordo Iuris złożyli w tej sprawie zażalenie, w którym zarzucali m.in. naruszenie wielu przepisów regulaminu Parlamentu Europejskiego i wskazywali na zablokowanie oskarżycielowi prawa do sądu.

Zażalenie i uchelenie decyzji

"Sąd Okręgowy w Warszawie w całości przychylił się do zażalenia i uchylił postanowienie sądu rejonowego, wskazując, iż ma on obowiązek wystąpienia do przewodniczącego Parlamentu Europejskiego w celu rozpoczęcia procedury uchylenia belgijskiemu politykowi chroniącego go immunitetu" - czytamy w informacji Ordo Iuris.

Z informacji przekazanej przez Ordo Iuris wynika, że orzeczenie Sądu Okręgowego w Warszawie oznacza, iż "w najbliższym czasie zostanie rozpoczęta procedura wyrażenia przez Parlament Europejski zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Guya Verhofstadta".

"Ta decyzja cieszy, zważywszy, że niepokojące było zapatrywanie Sądu Rejonowego, z którego wynikało, iż nie ma prawnej realnej możliwości wszczęcia w Polsce postępowania karnego przeciwko członkowi Parlamentu Europejskiego w trybie prywatnoskargowym" - napisano.

Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie sprawa została przekazana do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu dla Warszawy – Śródmieścia w Warszawie.

IAR/PAP/dad