X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Stanisław Karczewski: Kostiuchnówka miejscem ważnym dla historii

17.08.2019 18:44
- Kostiuchnówka i Polski Las to miejsca ważne dla polskiej historii i tożsamości, ale też dla przyszłości i dialogu polsko-ukraińskiego - oświadczył marszałek Senatu Stanisław Karczewski podczas uroczystości upamiętniających bitwę pod Kostiuchnówką.
Audio
  • Ukraina: uroczystości na grobach legionistów w Kostiuchnówce. Relacja Pawła Buszko (IAR)
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczy w poświęceniu zrekonstruowanej Kapliczki Legionowej w Polskim Lasku na Ukrainie
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski uczestniczy w poświęceniu zrekonstruowanej Kapliczki Legionowej w Polskim Lasku na UkrainiePAP/Radek Pietruszka

Karczewski, który od piątku przebywa na Wołyniu, w sobotę odwiedził Kukle, Jabłonkę i Maniewicze. Następnie uczestniczył w uroczystościach w Polskim Lasku. Wziął udział w apelu harcerskim, mszy świętej i uroczystości poświęcenia zrekonstruowanej kaplicy legionowej. Złożył też kwiaty i wspólnie z harcerzami zapalił znicze.

- Dla mnie to wielkie przeżycie, być tutaj. Dziękuję za wspólną modlitwę. Ważne jest tu słowo "wspólnie" i słowo "dialog", bo spotykamy się w miejscu ważnym dla Polski, dla historii, ale i dla przyszłości - podkreślił marszałek Senatu.

Dodał, że w piątek widział, jak harcerze pracują przy odnawianiu grobów i miejsc pamięci - zadowoleni i dumni ze swego zadania, z bycia z Polakami, ale i ze wspólnej pracy i dialogu z ukraińskimi kolegami.

Karczewski: można tu dotknąć historii

Karczewski wskazał, że w takich miejscach jak Kostiuchnówka, młodzież może "dotknąć historii". Zaznaczył, że groby i pomniki są niezwykle ważne dla wspólnej pamięci Polaków i Ukraińców.

Dlatego, jak zapowiedział, poruszy ten temat także za kilka dni, w rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. - Powiem mu o tym miejscu, o tych krzyżach, które tu są; o tym, co tu robicie, o dialogu prowadzonym przez harcerzy, przez samorządowców i o tym, który powinien być prowadzony przez polityków - zadeklarował marszałek.

Jak tłumaczył, ten dialog jest już prowadzony, ale "musi być prowadzony nadal, ten dialog musi trwać: w gabinetach prezydenckich marszałkowskich, senackich i poselskich".

Karczewski powiedział, że w czasie, gdy w Kostiuchnówce trwają uroczystości, niedaleko odbywa się pogrzeb młodego Ukraińca, który zginął w wyniku trwających w tym kraju działań wojennych.

- Musimy mówić Europie, że tu, na Ukrainie, jest wojna i że my tej wojny nie chcemy. Musimy też przekazywać hasło: "nigdy więcej wojny". Rozmowy polityczne powinny prowadzić do tego, by żaden Ukrainiec więcej nie zginął, by więcej nie przelewała się żadna krew - Polaków, Ukraińców, żadna - stwierdził marszałek Senatu.

Po uroczystościach odbył się piknik, na którym Karczewski spotkał się z harcerzami oraz z Polakami z Łuckiego Okręgu Konsularnego. Po nim przewidziano spotkanie z władzami lokalnymi.

Marszałek Senatu objął patronat honorowy nad uroczystością "O obrońcach naszych polskich granic" w Kostiuchnówce, których organizatorem są harcerze Związku Harcerstwa Polskiego. Jest to już 21. edycja Harcerskiej Służby Pamięci na Wschodzie.

W bitwie pod Kostiuchnówką pierwszy raz wszystkie trzy brygady Legionów wspólnie stanęły do walki. Starcie trwało od 4 do 6 lipca 1916 r.

Walki pod Kostiuchnówką – zarówno te, które toczyły się podczas bitwy w lipcu 1916 r., jak i wcześniejsze, z listopada 1915 r. – zostały upamiętnione na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

IAR/PAP/dad