X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Podchody historyczne w rocznicę przyjęcia polskich uchodźców na Węgrzech

15.09.2019 20:25
Podchody historyczne i piknik w 80. rocznicę przyjęcia przez Węgry polskich uchodźców w 1939 r. zorganizowała na jednym ze wzgórz Budapesztu organizacja Polonia Nova
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock, Autorstwa lonndubh

W parku Normafa w Budzie uczestnicy podchodów, w tym wiele dzieci, szukali ukrytych między drzewami zadań, otrzymując jednocześnie informacje o losie polskich uchodźców na Węgrzech. Polonia Nova zorganizowała podchody już po raz kolejny.

„Rozwiązując jakieś zabawne zadanie dzieci jednocześnie uzyskują informację o losach polskich uchodźców i o tym, ile Węgry wtedy włożyły sił w zorganizowanie ich przyjęcia” – powiedziała PAP szefowa Polonii Novej Maria Felfoeldi.

Wśród tegorocznych zadań było bandażowanie rannych, a także układanie z wycinków gazet własnego artykułu, w nawiązaniu do faktu, że uchodźcy redagowali gazetę w języku polskim.

Uczestnicy mogli też dowiedzieć się, jakie zasługi dla przybywających na Węgry Polaków mieli Jozsef Antall senior i Henryk Sławik.

Antall jesienią 1939 r. został pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. uchodźców wojennych. Sławik natomiast to jeden z ponad 100 tys. polskich uchodźców wojennych, których przyjęły Węgry. Był prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Wspólnie z Antallem organizował przybyszom m.in. pracę i szkoły, w tym polskojęzyczne gimnazjum w Balatonboglar. Wspólnie uratowali co najmniej 5 tys. polskich Żydów.

Po zakończeniu podchodów uczestnicy otrzymali symboliczne nagrody i wzięli udział we wspólnym pieczeniu kiełbasek.

W miejscu podchodów rozwieszono plakaty ze zdjęciami pokazującymi losy polskich uchodźców. „Naszym ulubionym jest plakat z owczarkiem niemieckim. Bo jedna z jednostek, które przyjechały, miała psa. Ponieważ żołnierze nie mogli go zatrzymać w obozie dla uchodźców, musieli go komuś przekazać. Ale w tym celu nowy właściciel musiał się nauczyć podstawowych komend po polsku. Na zdjęciu widać psa wykonującego jedną z komend” – powiedziała Felfoeldi.

We wrześniu odbywają się na Węgrzech liczne upamiętnienia związane z falą napływu polskich uchodźców – zarówno cywilów, jak i wojskowych - po zaatakowaniu Polski przez Niemcy i Związek Radziecki w 1939 r.

Dzięki przychylności ówczesnych władz węgierskich wielu polskich żołnierzy przedostało się podczas wojny przez Jugosławię i Włochy do Francji, by przyłączyć się do powstającej na Zachodzie armii polskiej. Szacuje się, że przez Węgry trafiło na Zachód około 50 tys. z nich.

Obozy dla uchodźców znajdowały się w bardzo wielu miejscach na Węgrzech, m.in. w Balatonboglar nad Balatonem. Tu właśnie otwarto dzięki życzliwości władz węgierskich polskie liceum i gimnazjum, w którym wykształcenie zdobyło około 600 polskich uczniów.

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Węgry