X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Uroczystości w 35. rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki

19.10.2019 09:00
35 lata temu ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez bezpiekę. Miał 37 lat. Został beatyfikowany w 2010 roku, jako męczennik za wiarę. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
Audio
  • Uroczystości w 35. rocznicę zamordowania ks. Jerzego Popiełuszki - relacja Ewy Plisieckiej
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Foto: Archiwum IPN

19 października mija 35. rocznica męczeńskiej śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, kapelana „Solidarności” zamordowanego w 1984 roku przez Służby Bezpieczeństwa PRL. Główne uroczystości odbędą się w sobotę w  Warszawie w Sanktuarium księdza Jerzego Popiełuszki. Uroczystości we Włocławku, gdzie z Wisły wyłowiono ciało męczennika, odbyły się już w piątek.  Spod krzyża - pomnika na włocławskiej zaporze wodnej - do Sanktuarium Męczeństwa przeszła procesja z relikwiami zamordowanego księdza. W sanktuarium ordynariusz włocławski, biskup Wiesław Mering, odprawił mszę świętą polową.

Kapelan warszawskiej "Solidarności", obrońca praw człowieka w okresie PRL, został uprowadzony wraz ze swoim kierowcą 19 października na drodze do Torunia, niedaleko miejscowości Górsk przez funkcjonariuszy Samodzielnej Grupy „D” Departamentu IV MSW. Sprawcy wrzucili księdza do bagażnika samochodu. Po drodze kilkukrotnie zatrzymywali się i bili uprowadzonego, którego dodatkowo związali za nogi i szyję samozaciskającą się pętlą. Około północy na zaporze na Wiśle we Włocławku z wysokości kilkunastu metrów wrzucili księdza do wody. Do jego ciała był przywiązany worek kamieni.

Kazania księdza Jerzego w ponurych latach PRL niosły nadzieję i przypominały podstawowe prawdy o człowieku i świecie. Ksiądz Popiełuszko głosił je w żoliborskim kościele Stanisława Kostki od 1982 roku podczas mszy za ojczyznę

Jerzy Popiełuszko w chwili śmierci miał 37 lat. Został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę, w 2010 roku. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

IAR/PAP/ep