X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Artur Orzechowski: rok 2020 w Belgii pod znakiem rocznic ważnych dla Polaków

14.12.2019 15:00
Przyszły rok, podobnie jak ten mijający, będzie okresem ważnych rocznic dla Polaków, które chcemy upamiętnić w Belgii. To m.in. 100-lecie Bitwy Warszawskiej i urodzin Jana Pawła II – mówi ambasador RP w Królestwie Belgii Artur Orzechowski.
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z belgijską Polonią
Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z belgijską PoloniąTWITTER.COM/UdSKIOR

Jak podkreśla, rok 2019 był bardzo ważny w historii polskiej obecności dyplomatycznej w Belgii. - Obchodziliśmy dwie rocznice ważne dla polsko-belgijskich stosunków. Pierwsza to 100. rocznica nawiązania relacji dyplomatycznych między Polską a Belgia, druga to 75. rocznica wyzwolenia Flandrii przez żołnierzy 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. Chcieliśmy wykorzystać te okazje, aby Polska i udział Polaków w historii Belgii był widoczny – powiedział ambasador.

W 2020 roku ambasada chce położyć nacisk na m.in. 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. - Będzie to okazja do opowiedzenia o tym, jak ciężkie były początki Polski po odzyskaniu niepodległości. Rok 1920 to również data narodzin Jana Pawła II i okazja do opowiedzenia o tym, jak ważna była jego rola w przemianach demokratycznych w Polsce, po tym, gdy został papieżem - powiedział. Ambasada nie zapomni też o 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz i zakończenia II wojny światowej.

Artur Orzechowski: walczymy z "polskimi obozami"

- Będą to okazje do tego, aby pokazać Polskę jak ważnego sojusznika, a także przypomnieć o tym, że Polska decyzją Niemców stał się miejscem eksterminacji ludności żydowskiej. Chcemy pokazać naszą martyrologię, ale też chcemy pokazać, że te obozy były obozami niemieckimi. Cały czas walczymy z tym, co pojawia się niekiedy w prasie wielu krajów, czyli stwierdzeniem „polskie obozy śmierci” - powiedział. Dodał, że te tematy ambasada chce poruszyć we współpracy z IPN-em.

W kończącym się roku w Belgii była prezentowana m.in. specjalna wystawa poświęcona żołnierzom Maczka, którzy wyzwalali Belgię. - Pokazywaliśmy ją w muzeum armii w Brukseli. W inauguracji wzięli udział weterani, ministrowie spraw zagranicznych Polski i Belgii oraz Polonia. Potem była pokazywana w innych belgijskich miastach, które wyzwalali Polacy. W grudniu można ją jeszcze zobaczyć w Merksplas przy granicy z Holandią - wskazał.

Jak mówi Orzechowski, obok historii walk wystawa pokazuje związki między żołnierzami Maczka, a miejscową ludnością. -  Weilu żołnierzy po wojnie, nie mogąc wrócić do Polski, osiedliło się w Belgii i poślubiło Flamandki. Ich życie powojenne było związane z Flandrią - mówi ambasador.

Wizyta Andrzeja Dudy w Lommel

Ambasador przypomina, że w 2019 roku najważniejszym elementem obchodów rocznicy wyzwolenia tego kraju była wizyta prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystościach na polskim cmentarzu w Lommel w wrześniu.

- Udało nam się doprowadzić do tego, że te uroczystości zostały uświetnione obecnością króla Belgów Filipa, który razem z polskim prezydentem złożył wizytę na cmentarzu - wskazał. Podczas tej wizyty doszło też do spotkania prezydenta z ówczesnym premierem Belgii, obecnym przewodniczącym RE Charlesem Michelem.

Jak powiedział Artur Orzechowski, w 2019 roku wszystkie uroczystości kładły też nacisk na ludzki aspekt historycznych wydarzeń. -Odbyły się też uroczystości niekombatanckie. Takim był wielki rajd rowerowy, który wyruszył z miejscowości Tielt, śladami 1 Dywizji Pancernej. Wzięło w nim udział 500 wielbicieli dwóch kół - dodał.

Ambasada we współpracy z IPN-em organizowała też spotkania z cyklu „Przystanek Historia”. - W tym roku odbył się trzy – poświęcone Polskim Siłom Zbrojnym na Zachodzie, Annie Walentynowicz i mało znanemu epizodowi wojennemu, czyli walkom 100. Brygady Kawalerii pod dowództwem Maczka w czasie kampanii wrześniowej. Chodziło o pokazanie, także Belgom, nieznanych epizodów z historii Polski - zaznaczył.

Jak co roku ambasada RP w Królestwie Belgii uhonorowała też w 2019 roku firmę, które dobrze sobie radzi biznesowo w tym kraju – nagrodą „Orzeł Ekonomii”. Została nią firma Comarch, która działa w tym kraju od kilkunastu lat. Pod koniec stycznia 2020 zostanie nagrodzona kolejna firma.

- To pokazuje, że polsko-belgijskie kontakty nie są jednostronne, że nie ma tylko firm belgijskich, które funkcjonują w Polsce, ale mamy coraz więcej firm polskich ,które dobrze sobie radzą na tym rynku - podsumował ambasador.

PAP/dad

Zobacz więcej na temat: Belgia Bruksela MSZ