X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Trwają obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem

25.01.2020 18:00
10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem.
Audio
  • Trwają obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem [posłuchaj]
Zaślubiny Polski z morzem
Zaślubiny Polski z morzemFoto: materiały prasowe/Biuro Programu Niepodległa

W ubiegły weekend w Toruniu rozpoczęły się obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Parlament - chcąc uczcić rocznicę - ustanowił rok 2020 „Rokiem Zaślubin Polski z morzem w Pucku”.

10 lutego 1920 roku generał Józef Haller w Pucku wrzucił do Bałtyku obrączkę, symbolicznie łącząc II RP z morzem. Wcześniej, już 17 stycznia, rozpoczął proces odzyskiwania Pomorza z rąk niemieckich. Pierwszym odzyskanym miastem był Golub na granicy z Dobrzyniem. Dzień później, 18 stycznia, wojska Hallera przejęły Toruń i tak rozpoczął się proces, zakończony symbolicznie 10 lutego w Pucku, a 11 lutego powtórzony we Władysławowie. Wydarzenia te wpłynęły na kształt niepodległej Polski.

Biuro Programu „Niepodległa” wspólnie z władzami państwowymi i samorządowymi włącza się w obchody zaślubin Polski z morzem. Pierwsze wydarzenia rocznicowe odbyły się 18 i 19 stycznia w Toruniu. Główne uroczystości odbędą się pomiędzy 8 a 11 lutego 2020. Finałem 10 lutego będzie koncert w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie.

Specjalnie z okazji rocznicy Biuro Programu „Niepodległa”, we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruń, przygotowało wystawę „Polska morska Niepodległa”. Udostępnia również bezpłatnie wystawę o jednym z najważniejszych polskich transatlantyków. Projekt „B jak Batory” dotyczy transatlantyku MS Batory – bliźniaka MS Piłsudskiego. Wystawa opowiada o jego historii i roli w polskiej kulturze. Obie wystawy, tak samo jak wiele innych materiałów, dostępne są na stronie www.niepodlegla.gov.pl w zakładce „O niepodległej”.

Z wicedyrektorem Biura Programu „Niepodległa” Wojciechem Kirejczykiem rozmawia Ewa Plisiecka.

Zobacz więcej na temat: Bałtyk Józef Haller puck