X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Nowy Jork: obchody 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz z udziałem konsula RP

29.01.2020 10:08
Spotkanie z udziałem m.in. konsulów Polski, Niemiec i Francji odbyło się we wtorek w Nowym Jorku w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz-Birkenau. W wystąpieniach dyplomatów powtarzało się wezwanie: "Nigdy więcej".
Audio
  • W Nowym Jorku trwają obchody Międzynarodowego Dnia Holocaustu. Konsulaty polski, niemiecki i francuski przy współpracy z Komitetem Żydów Ameryka zorganizowały spotkanie z tymi, którzy ocaleli z zagłady. Materiał Małgorzaty Kałuży (IAR)
Obchody Międzynarodowego Dnia Holokaustu w Nowym Jorku
Obchody Międzynarodowego Dnia Holokaustu w Nowym JorkuFot.: Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku (twitter/@PLinNewYork)

Motto wydarzenia w konsulacie generalnym Niemiec brzmiało: "Stańmy zjednoczeni: Pamięć i pojednanie w 75 lat po wyzwoleniu nazistowskich obozów koncentracyjnych".

Słowom o zagładzie Żydów i innych narodowości oraz o okrucieństwach nazistów towarzyszyły spostrzeżenia o powojennych inicjatywach służących pojednaniu. Ostrzegano zarazem, że świat nie wyciągnął lekcji z Holokaustu.

Konsul RP Kamil Henne mówił, że Polska przez stulecia pozostawała domem dla Żydów i że stanowili oni tam największą społeczność żydowską w Europie. Byli wolni, mogli praktykować swą religię i zwyczaje, mówić swoim językiem.


Jak przypomniał, naziści zamordowali w czasie okupacji łącznie ok. 6 mln Żydów, z których połowa była obywatelami polskimi. Przywołał bohaterskie czyny rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Jana Karskiego, którego relacje o masakrze Żydów zostały na Zachodzie zignorowane.Zdaniem konsula wtorkowe wydarzenie wpisujące się w światowe obchody 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau miało szczególną wymowę i znaczenie w Nowym Jorku, w którym spotykają się ludzie wielu narodowości i wyznań.

- Pamięć i wspólne przekazywanie historycznej prawdy innym grupom i kolejnym pokoleniom są konieczne, aby Holokaust i przerażające czasy II wojny światowej nigdy się nie powtórzyły - podkreślił Henne. Zauważył, że ocalali z Holokaustu byli najważniejszymi osobami podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.

Jego zdaniem spotkanie stworzyło szansę porozmawiania o Holokauście i przedstawienia różnych punktów widzenia. - Co ważne, mieliśmy w tym swój aktywny udział jako Polacy, jako polski konsulat. (…) Trzeba przypominać o tym, co się działo, i nigdy nie zapomnieć - konkludował Henne.

Nie można dopuścić do powtórzenia terroru

Według gospodarza spotkania, konsula generalnego Niemiec Davida Gilla, celem tego rodzaju wydarzeń jest zapewnienie, aby przyszłe pokolenia nigdy nie zapomniały o tym, co się stało, i nie dopuściły, aby powtórzył się terror Holokaustu.

Gill wyraził wdzięczność za gotowość do pojednania. Cennym darem nazwał wtorkowe spotkanie, zorganizowane przez Komitet Żydów Amerykańskich (AJC) i trzy konsulaty. Wspominał, że relacje Niemiec z innymi krajami zostały całkowicie zniszczone w wyniku popełnionych w czasie wojny okrucieństw III Rzeszy. W nawiązaniu do wysiłków na rzecz pojednania Gill przytoczył przykład trójkąta weimarskiego w 1991 roku, formuły zainicjowanej przez ówczesnych ministrów spraw zagranicznych Polski - Krzysztofa Skubiszewskiego, Francji - Rolanda Dumasa i Niemiec - Hansa-Dietricha Genschera.

Niemiecki konsul wyraził zadowolenie, że dzięki staraniom wielu ludzi podjęto współpracę i ponownie znaleziono wspólną płaszczyznę dla bliskich relacji.

Gill nie krył jednak, że nie uchroniło to od wciąż widocznego zła w Niemczech i gdzie indziej. Za niepokojące uznał akty antysemickie m.in. w swoim kraju oraz w USA.

"Nigdy więcej"

David Gill podkreślał, że istotne było dla niego uczczenie rocznicy wyzwolenia Auschwitz wraz z konsulami Polski i Francji oraz ze społecznością żydowską. - Tym bardziej że musimy się przeciwstawić nowemu nasileniu antysemityzmu. Musimy pamiętać i powiedzieć światu: nigdy więcej - mówił.

Jak zauważył, jest niezwykle ważne, by uzmysłowić przyszłym pokoleniom, do czego zdolna jest ludzkość. - Nie można też przeoczyć znaków antysemityzmu czy nienawiści i należy je zwalczać - mówił.

W podobnym tonie wypowiadała się konsul generalna Francji Anne-Claire Legendre. Przypomniała też, że prezydent Francji Emmanuel Macron wziął udział w paryskich obchodach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, a premier Edouard Philippe w uroczystościach wyzwolenia Auschwitz-Birkenau.Wspomnieniami o okrucieństwach z czasów wojny dzieliła się ocalała z Holokaustu pisarka i poetka Elly Gross urodzona w 1929 roku w Rumunii. Kiedy miała 14 lat, jej ojciec zginął w obozie pracy przymusowej. W 1944 roku później została z matką i pięcioletnim bratem przewieziona do Auschwitz-Birkenau, a następnie od nich oddzielona. Nigdy ich już nie zobaczyła.

Do zebranych przemówił na wideo nagranym na terenie byłego obozu Auschwitz dyrektor wykonawczy AJC David Harris. Wskazał, że przybył tam z delegacją delegacji muzułmańskiej. - Możemy jedynie modlić się i nadać znaczenie słowom "nigdy więcej". Nie jestem pewien, że nadaliśmy im wystarczającego znaczenia - wskazał dodając, że zjawisko antysemityzmu nie zmniejsza się, lecz rośnie.

W opinii Harrisa nie wystarczy organizowanie uroczystości kilka razy w roku. - Trzeba zaangażować społeczności rasowe, wyznaniowe, etniczne i narodowe w budowę świata zapewniającego, że nie będzie przyszłych Auschwitz - podkreślił.

PAP/dad