X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Fundacja Kościuszkowska: Tadeusz Kościuszko czynnie pomagał Afroamerykanom

02.06.2020 11:31
Polonijna Fundacja Kościuszkowska zaznaczyła w oświadczeniu wydanym w związku ze zbezczeszczeniem pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, że demonstranci skierowali swą frustrację ku postaci, która czynnie przeciwstawiła się utrzymywaniu Afroamerykanów w niewoli.
Audio
  • Ambasador Piotr Wilczek wyraził oburzenie z powodu zdewastowania pomnika Tadeusza Kościuszki stojącego w rejonie Białego Domu. Materiał Marka Wałkuskiego (IAR)
Pomalowany pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie
Pomalowany pomnik Tadeusza Kościuszki w WaszyngtonieŹródło: Twitter/Marek Wałkuski @Marekwalkuski

W trakcie odbywających się w nocy z niedzieli na poniedziałek gwałtownych ulicznych protestów z powodu zabicia przez policję w Minneapolis Afroamerykanina George'a Floyda, na cokole stojącego w pobliżu Białego Domu pomnika wymalowano antyprezydenckie i antyrasistowskie napisy.

Fundacja wyraziła smutek z powodu zbezczeszczenia pomnika, deklarując jednocześnie zrozumienie dla "bólu wspólnoty afroamerykańskiej wywołanego zabijaniem przez policję nieuzbrojonych czarnoskórych ludzi".

"Kościuszko był jednak złym celem dla tej frustracji. Kościuszko przeznaczył swą generalską gażę z wojny o niepodległość USA na emancypację i kształcenie niewolników z Afryki", by mogli żyć jako wolni obywatele Stanów Zjednoczonych - przypomina umieszczone na internetowej stronie Fundacji oświadczenie. Dodaje, że za obronę praw rdzennych Amerykanów otrzymał od nich honorową fajkę pokoju, a "gdy Żydzi zobaczyli, że Kościuszko broni ich praw, Berek Joselewicz rozpoczął tworzenie żydowskiej kawalerii dla przyłączenia się do polskiego bohatera i nazwał go »wysłańcem Bożym«".

"Kościuszko był człowiekiem, który wyprzedził swe czasy. To dlatego Fundacja Kościuszkowska wesprze finansowo wyczyszczenie pomnika w Parku Lafayette'a. Wzywamy wszystkich Amerykanów, by dowiedzieli się więcej o wizji tolerancji, jaka przyświecała Kościuszce. Kościuszko stanowi wiodący przykład, który powinniśmy wszyscy starać się naśladować" - podkreśla oświadczenie.

PAP/dad

W Wilnie jeden ze skwerów nazwano imieniem Adama Mickiewicza

31.05.2020 16:11
Władze Wilna jednemu ze skwerów miejskich nadały w tym tygodniu imię Adama Mickiewicza. Wieszcz przez lata mieszkał w dzisiejszej stolicy Litwy. Zachowało się tam wiele miejsc z nim z nim związanych.

Ekspert: nie ma alternatywy dla parasola atomowego USA. Jeśli Berlin wyjdzie z programu, Kreml będzie świętował

31.05.2020 17:23
Rozmontowanie traktatów przez Rosję i agresywna polityka Kremla powinny skłonić Niemcy do innego zachowania niż obecnie, gdy SPD namawia do wyjścia z programu nuclear sharing. Mowa o składowaniu amerykańskich bomb jądrowych na terenie Niemiec. To część doktryny NATO zakładającej odstraszanie potencjalnego przeciwnika, m.in. Rosji  – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Michał Baranowski, dyrektor biura German Marshall Fund w Warszawie.

Zamieszki przed Białym Domem. Zdewastowano pomnik Tadeusza Kościuszki

01.06.2020 12:13
W trakcie nocnych zamieszek w Waszyngtonie zdewastowany został pomnik Tadeusza Kościuszki przed Białym Domem. Cokół pomnika zamalowano. Polski i amerykański bohater narodowy w swoim testamencie przekazał część majątku na wykupienie czarnoskórych niewolników.