X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

CNN: USA rozważają wysłanie Ukrainie dodatkowego uzbrojenia

24.11.2021 14:26
Na tle koncentracji rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy administracja prezydenta USA Joe Bidena rozważa wysłanie Ukrainie instruktorów wojskowych i dodatkowego sprzętu, w tym broni - donosi telewizja CNN, powołując się na źródła. Tymczasem na poligonie w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy odbyły się ćwiczenia instruktażowo-metodyczne z wykorzystaniem m.in. pocisków przeciwpancernych Javelin i dronów Bayraktar - poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Amerykańskie Javeliny kupione przez Ukrainę to broń przeciwczołgowa
Amerykańskie Javeliny kupione przez Ukrainę to broń przeciwczołgowaddp images/ FORUM

Jak pisze CNN, pakiet wsparcia dla Ukrainy mógłby obejmować nowe pociski przeciwpancerne Javelin oraz moździerze. Rozważane są też pociski kierowane ziemia-powietrze stinger - dodano. Ministerstwo obrony opowiada się również za wysłaniem na Ukrainę części sprzętu, który miał trafić do Afganistanu, np. śmigłowców Mi-17.

Część administracji obawia się jednak, że wysłanie stingerów i śmigłowców na Ukrainę mogłoby być odebrane przez Rosję jako "poważna eskalacja" - kontynuuje amerykańska telewizja. Nie wykluczone, że instruktorzy wojskowi zostaną skierowani do regionu, ale nie wiadomo, czy bezpośrednio na Ukrainę - podają źródła.

Przedstawiciele władz USA rozmawiają jednocześnie z europejskimi sojusznikami o nałożeniu nowego pakietu sankcji, który wszedłby w życie w przypadku zaatakowania Ukrainy przez Rosję.

USA poważnie o możliwości inwazji Rosji

Działania te pokazują, jak poważnie administracja Bidena i Kongres USA traktują możliwość rosyjskiej inwazji na Ukrainę - pisze CNN. "Amerykańskie władze nie chcą być zaskoczone rosyjską operacją wojskową, tak jak było to w przypadku administracji (Baracka) Obamy w 2014 roku (...)" - podkreśla telewizja.

Portal zaznacza, że od tygodni USA dzielą się informacjami wywiadowczymi z sojusznikami w sprawie "nietypowych ruchów rosyjskich wojsk w pobliżu ukraińskiej granicy". Jak wskazuje CNN, powołując się na źródła, briefingi te były bardziej alarmistyczne i szczegółowe niż podobne rozmowy w przeszłości.

Przedstawiciele władz podkreślają jednocześnie, że nie jest znany ostateczny plan Moskwy. Możliwe że poprzez te ruchy Rosja chce wywołać zamęt i zmusić Zachód do ustępstw - czytamy.

Według naczelnika głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryła Budanowa Rosja zgromadziła ponad 92 tys. żołnierzy przy ukraińskich granicach i przygotowuje się do ataku pod koniec stycznia albo na początku lutego przyszłego roku z kilku kierunków. Jak przekazał portalowi Military Times, taki atak najprawdopodobniej obejmowałby naloty powietrzne, ataki artyleryjskie i pancerne oraz ataki powietrznodesantowe na wschodzie, desanty morskie w Odessie i Mariupolu oraz mniejsze wtargnięcie przez Białoruś.

Moskwa zaprzecza doniesieniom o planowanym ataku. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że Rosja nie ma zamiaru na nikogo napadać i nie ma agresywnych planów. Zapewnił, że interpretowanie w ten sposób ruchów sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej na jej terytorium jest niesłuszne.

Ukraińcy "miotają oszczepami"

Tymczasem w środę sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że na poligonie w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy odbyły się ćwiczenia instruktażowo-metodyczne z wykorzystaniem m.in. pocisków przeciwpancernych Javelin i dronów Bayraktar.

Manewry odbywały się w ramach podsumowania działań sił zbrojnych w 2021 roku - zaznaczono w wydanym we wtorek wieczorem komunikacie.

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużnyj podkreślił, że Ukraina kupiła i otrzymała od partnerów w charakterze materialno-technicznego wsparcia uzbrojenie wysokiej technologii, które znacznie podwyższyło zdolności bojowe ukraińskiej armii. To m.in. kompleksy Bayraktar i Javelin - zaznaczył.

- Biorąc pod uwagę doświadczenie działań bojowych w regionie operacji Połączonych Sił (w Donbasie - przyp.red), opracowaliśmy nową taktykę ich zastosowania w bojowych warunkach i pokazaliśmy (to) dowódcom brygad i pułków. Pokazaliśmy również ich kompleksowe zastosowanie w warunkach nocy i złej widoczności - przekazał dowódca, cytowany przez sztab.

Tego dnia na poligonie wizytę złożyli minister obrony Ołeksij Reznikow, a także ambasadorowie Kanady i Szwecji oraz attache wojskowi Kanady, USA i Turcji - poinformowało ministerstwo obrony.


PAP/dad