X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Kazachstan: protestujący oskarżają władze o korupcję i nepotyzm

08.01.2022 18:00
W Kazachstanie w zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich funkcjonariusze sił porządkowych - podały tamtejsze media
Audio
  • W Kazachstanie ogłoszono na 10 stycznia żałobę narodową [posłuchaj]
10 stycznia został ogłoszony dniem żałoby narodowej w Kazachstanie
10 stycznia został ogłoszony dniem żałoby narodowej w KazachstaniePAP/EPA/ALEXANDER KUZNETSOV

Kazachstańskie służby porządkowe dostały wczoraj rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszy, szczególnie do tych osób, które są uzbrojone. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych donosi o ponad 4 tysiącach aresztowanych uczestnikach zajść. Według władz wśród zatrzymanych są cudzoziemcy.

Demonstracje w Kazachstanie wybuchły 2 stycznia, ich bezpośrednią przyczyną były podwyżki cen paliw. Szybko przerodziły się one w szerszy ruch protestu przeciwko wspieranym przez Rosję rządom Kasyma-Żomarta Tokajewa oraz byłemu prezydentowi, 81-letniemu Nursułtanowi Nazarbajewowi, którego krewni opanowali większość wpływowych stanowisk w kraju. Mówi o tym mieszkanka Kazachstanu na filmie zamieszczonym na twitterze.

Powiedźcie całemu światu, że Kazachstan został opanowany przez korupcję, a rodzina Nazarbajewa przekształciła go w swoją własność. 

W czasie dzisiejszej rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem prezydent Kazachstanu Kasym-Żomart Tokajew twierdził, że w kraju wciąż dochodzi do - jak to określił - "ataków terrorystycznych", mimo środków, podjętych w celu zdławienia protestów. W komunikacie, zamieszczonym na stronie kazachskiego prezydenta Kasym-Żomart Tokajew zapowiada, że będzie kontynuował "walkę z terroryzmem".

Wczoraj Rosja wysłała do Kazachstanu dwa i pół tysiąca żołnierzy, którzy pomogli siłom rządowym odbić z rąk demonstrantów lotnisko w Ałmaty. Oficjalne źródła podają również, że wojska kazachskie opanowały sytuację w tym największym mieście Kazachstanu i udało się przywrócić niektóre połączenia lotnicze.

W Kazachstanie w zamieszkach zginęło kilkadziesiąt osób, wśród nich funkcjonariusze sił porządkowych - podały tamtejsze media. W związku tym prezydent Kasym-Żomart Tokajew ogłosił 10 stycznia dniem żałoby narodowej. Kazachstańskie organy ścigania wszczęły postępowania karne w związku z trwającymi od 2 stycznia demonstracjami. Śledztwa są prowadzone między innymi przeciwko szefowi Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego Karimowi Masimowowi oraz niektórym członkom zdymisjonowanego rządu. Według ostatnich doniesień, co najmniej 180 firm handlujących gazem jest podejrzewanych o zmowę cenową. Jak przypominają kazachstańskie media, zamieszki wybuchły po tym, jak rząd ogłosił wzrost cen gazu. 

W Kazachstanie ogłoszono na 10 stycznia żałobę narodową

W kraju nadal jest niespokojnie. Lokalne media informują o pojedynczych przypadkach starć sił porządkowych z grupami demonstrantów, których władze nazywają „terrorystami”. Protestujący w trakcie zamieszek zdemolowali część budynków rządowych i redakcji państwowych stacji telewizyjnych. Niezależny portal informacyjny ORDA napisał, że w wyniku aktów wandalizmu straty poniosło około 850 firm. Szkody oszacowano na prawie 200 milionów dolarów. Kazachstańskie służby porządkowe dostały rozkaz strzelania do każdego, kto nie podporządkuje się wezwaniom funkcjonariuszy, szczególnie do tych osób, które są uzbrojone. Kazachstańskie MSW poinformowało o zatrzymaniu prawie 4,5 tysiąca demonstrantów, wśród nich mają być obcokrajowcy. 

Na prośbę prezydenta Kasyma-Żomarta Tokajewa do Kazachstanu przylecieli żołnierze sojuszniczych państw, zrzeszonych w poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Sekretariat organizacji podał, że kontyngent będzie liczył około 2,5 tysiąca osób. Jednak, według rosyjskich mediów, w Kazachstanie jest już ponad 2600 żołnierzy państw ODKB. Agencja Interfax napisała, że Rosja kontynuuje przerzut wojsk do Kazachstanu, wykorzystując siedemdziesiąt samolotów Ił-76 i pięć An-124.

IAR/ks

Antony Blinken wyraził poparcie dla instytucji konstytucyjnych Kazachstanu

06.01.2022 18:51
Antony Blinken przekazał w rozmowie ze swoim kazachskim odpowiednikiem Muchtarem Tleuberdim "pełne poparcie" dla konstytucyjnych instytucji Kazachstanu i wolności mediów - podał w czwartek w komunikacie resort dyplomacji. Blinken miał też wezwać do pokojowego zażegnania kryzysu

Prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska o sytuacji w Kazachstanie

07.01.2022 14:42
O wycofanie obcych wojsk z Kazachstanu zaapelowała Balli Marzec - prezes Stowarzyszenia Wspólnota Kazachska, która dziś spotkała się z ambasadorem Kazachstanu w Polsce Alimem Kirabajewem

Jens Stoltenberg: Rosja nie może narzucać ograniczeń NATO, ani tworzyć państw "drugiej kategorii"

07.01.2022 17:54
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w piątek, podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu, że Rosja nie może narzucać ograniczeń NATO, ani określać państw "drugiej kategorii" na peryferiach, których nie można bronić

Kreml: Prezydenci Putin i Tokajew rozmawiali przez telefon o sytuacji w Kazachstanie

08.01.2022 11:53
Prezydenci Rosji i Kazachstanu Władimir Putin i Kasym-Żomart Tokajew przeprowadzili w sobotę rozmowę telefoniczną, podczas której omówili temat środków, podejmowanych w celu zażegnania niepokojów w Kazachstanie - poinformował w komunikacie Krem