X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Lwów: obchody 157. rocznicy powstania styczniowego

23.01.2020 12:20
Na Górce Powstańczej na Cmentarzu Łyczakowskim przedstawiciele społeczności polskiej ze Lwowa uczcili 157. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. W obchodach wzięli udział konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz, konsul Rafał Kocot, kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie, prezesi miejscowych organizacji polskich, uczniowie polskich szkół, harcerze i strzelcy.
Audio
  • Obchody 157. rocznicy powstania styczniowego. Przygotował Eugeniusz Sało
Uroczystości we Lwowie
Uroczystości we LwowieKurier Galicyjski/Eugeniusz Sało

Prezes Polskiego Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi Janusz Balicki podkreślił, że Polacy ze Lwowa licznie biorą udział w obchodach powstania styczniowego. - Co roku mamy możliwość przychodzić na górkę powstańczą. Wiele młodych ludzi jest obecnych na dzisiejszych uroczystościach. Obeszliśmy większość tych miejsc, które mają dla nas ważne znaczenie. Przypominamy sobie czasy trudniejsze, kiedy nie wolno było tego robić. Dzisiaj jest inaczej i cieszymy się, że ta tradycja we Lwowie kwitnie - powiedział Janusz Balicki.

Konsul generalny RP we Lwowie Eliza Dzwonkiewicz zaznaczyła, że powstanie styczniowe ukształtowało ducha narodu polskiego. - Spotykamy się w tym miejscu, mimo tego, że na tych ziemiach powstanie styczniowe nie miało takiego przebiegu jak w Królestwie Polskim czy jak na Litwie. Natomiast ten mit powstania styczniowego trwał przez lata i trwa do dziś. Mimo wszystko, te zrywy niepodległościowe doprowadziły nas do tego, że możemy żyć dzisiaj w wolnej Polsce - podkreśliła konsul generalny.

Fot.: Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski Fot.: Eugeniusz Sało/Kurier Galicyjski

Po wspólnej modlitwie, której przewodniczył o. Sławomir Bystry, franciszkanin z kościoła św. Antoniego we Lwowie, u stóp pomnika Szymona Wizunasa Szydłowskiego złożono wieńce oraz zapalono znicze. Na zakończenie zebrani odśpiewali "Rotę" Marii Konopnickiej. 

Zapalono również znicze na grobie Artura Grottgera, malarza powstania styczniowego, a także mogiłach generałów Antoniego Jeziorańskiego, Michała Jana Heidenreicha (ps. Kruk), Józefa Śmiechowskiego, spoczywających na Cmentarzu Łyczakowskim. 

Uroczystość została zorganizowana przez miejscowe Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi pod patronatem Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. 

Kwatera powstańców styczniowych położona jest w najwyższej części Cmentarza Łyczakowskiego. Są tu groby 230 osób. Na Cmentarzu Łyczakowskim jest pochowany m.in.: ostatni członek Rządu Narodowego Józef Kajetan Jankowski, generałowie Józef Śmiechowski, Antoni Jeziorański i Michał Jan Heidenreich, sekretarz stanu w Rządzie Narodowym Rzeczpospolitej Polskiej Wojciech Biechoński, organizatorki pomocy powstańcom Julia i Zofia Romanowicz, wybitny aktor Gustaw Fiszer, znakomity zoolog Benedykt Dybowski oraz bracia Tadeusz, Kazimierz i Józef Żulińscy.

 

Eugeniusz Sało/ Kurier Galicyjski