X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

5 milionów skanów Zakładu im. Ossolińskich we Lwowie

30.03.2020 11:00
Zakład im. Ossolińskich został ufundowany przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego w 1817 roku. Po II wojnie światowej, gdy zmieniły się granice Rzeczypospolitej, przeniósł się do Wrocławia. Ossolineum we Lwowie ciągle jednak prowadzi działalność.
Audio
  • Działalność Ossolineum we Lwowie. Materiał Wojciecha Jankowskiego (IAR)
Wiktoria Malicka
Wiktoria Malicka Foto: Karina Wysoczańska/Kurier Galicyjski

Jak zauważyła pełnomocnik Ossolineum we Lwowie Wiktoria Malicka, Zakład prowadzi wieloraką działalność. Prowadzi on gigantyczną pracę skanowania przedwojennych zbiorów, oznacza w przestrzeni miasta miejsca związane z historią i prowadzi cykliczne wykłady i debaty w ramach cyklu Spotkania Ossolińskie.

Lwia część zbiorów przedwojennych Zakładu Ossolińskich została we Lwowie. - Do Wrocławia trafiło jedynie 27% zbiorów bibliotecznych i tylko 5% sztuki z działającego w strukturach zakładu Muzeum Lubomirskich. Spadkobiercą Biblioteki Ossolińskich jest Lwowska Naukowa Biblioteka Ukrainy im. Wasyla Stefanyka. Z tą biblioteką współpracujemy najściślej, bo od 2004 roku skanujemy ossolińskie zbiory. Do dziś zrobiliśmy 5 milionów skanów - tłumaczyła Malicka.

Ważną inicjatywą zakładu są  Spotkania Ossolińskie - jedyne, cykliczne wydarzenie kulturalne we Lwowie prowadzone w języku polskim. - Wprowadziliśmy zasadę, że odbywają się raz w miesiącu, społeczność lwowska wie, że spotkania odbędą się na pewno, a frekwencja jest znakomita. Do tego stopnia, że zdecydowaliśmy się na przeniesienie z Pałacu Baworowskich do czytelni głównej Biblioteki Stefanyka, która mieści 100 osób - mówiła Wiktoria Malicka.

Podobnie jak w innych miejscach w Polsce i na Ukrainie działalność Ossolineum została wstrzymana z powodu kwarantanny. Najbliższe wydarzenie z cyklu Spotkań Ossolińskich zostało również zostało odwołane.


Wojciech Jankowski

dad

Zobacz więcej na temat: Ukraina Lwów