X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi na Litwie

02.05.2020 06:57
Polacy na Litwie zachęcani są w tym roku, aby wywieszać w sobotę 2 maja polskie flagi. Ma to pokazać przywiązanie do narodu polskiego oraz uczcić dzisiejszy dzień i jutrzejsze święto państwowe.
Audio
  • Dzień Polonii i Polaków za Granicą oraz Dzień Flagi obchodzone na Litwie. Rozmowa z Renatą Cytacką, wiceprezes Związku Polaków na Litwie[posłuchaj]
Zeszłoroczna Parada Polskości w Wilnie
Zeszłoroczna Parada Polskości w WilnieTWITTER.COM/DOMINIK WILCZEWSKI

W poprzednich latach społeczność polska na Litwie z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą oraz Święta Konstytucji 3 Maja organizowała wielotysięczny pochód centralnymi ulicami Wilna. "Parada polskości" była planowana również w tym roku i miała odbyć się 2 maja, jednak z powodu społecznej kwarantanny musiała zostać odwołana.

- Związek Polaków na Litwie zaapelował jednak, aby wywiesić polskie flagi w oknie, na balkonie czy na terenie posesji. Tak, żeby zademonstrować przynależność do polskiego narodu - mówi Renata Cytacka, wiceprezes Związku Polaków na Litwie. Marek Kubiak, prezes wileńskiego oddziału tej organizacji dodaje, że społeczność polska chętnie manifestuje swoją tożsamość narodową, a w poprzednich latach polska flaga w Święto Konstytucji 3 Maja powiewała również przed gmachem wileńskiego ratusza.

- Mer Wilna Remigijus Szimaszius chętnie angażuje się i wywiesza polskie symbole - zaznacza Marek Kubiak. Flagi biało-czerwone prezentowane są również w litewskich mediach społecznościowych. Polski Teatr "Studio" w Wilnie przygotował specjalny kolaż ze zdjęć. - Są na nim nasi aktorzy i przyjaciele. Całość ozdobiona jest utworami, które nagraliśmy specjalnie na tę okazję - mówi jeden z pomysłodawców tego przedsięwzięcia, aktor Edward Kiejzik.

Jutro z okazji Święta Konstytucji 3 Maja z Wilna wyruszy specjalny rajd samochodowy do Zułowa, gdzie urodził się marszałek Józef Piłsudski.


IAR/dad

16 lat temu Polska weszła do Unii Europejskiej. Finansowy bilans członkostwa

01.05.2020 07:58
123 mld euro - oto finansowy bilans 16 lat członkostwa Polski w UE. Na bardzo wysokim poziomie utrzymuje się również poparcie Polaków dla obecności w Unii.

Święto Pracy – esencja propagandy PRL

01.05.2020 11:24
- Największą rangę święto miało w okresie stalinowskim. Wówczas do obchodów 1 maja szykowano się już w marcu. Wydział propagandy KC PZPR przygotowywał scenariusz, hasła i trasę pochodu. Przygotowywała się także Służba Bezpieczeństwa - mówił na antenie Polskiego Radia historyk, prof. Marcin Zaremba.

Lwów: gra terenowa "10 lat uliczkami Lwowa – wersja wirtualna"

01.05.2020 13:51
Lwowski Klub Sportowy "Pogoń Lwów" zaprasza do udziału w jubileuszowej grze terenowej "10 lat uliczkami Lwowa – wersja wirtualna". W nietypowym kweście mogą wziąć udział nie tylko Polacy ze Lwowa, ale również miłośnicy miasta z całego świata. Gra rozpocznie się w sobotę 2 maja o godzinie 10:00 (czasu polskiego).

Dzień Polonii. Szef MSZ przekazuje życzenia rodakom za granicą

02.05.2020 09:00
Z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz przesyła Polakom na całym świecie najserdeczniejsze życzenia. - Zdrowia, siły i nadziei na drodze ku lepszej przyszłości - życzy minister.