X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Historia koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej w Stanisławowie

02.06.2020 12:35
Obraz Matki Bożej Łaskawej słynął cudami od dawna. Pierwszy raz zauważono łzy na obliczu Maryi w 1742 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym, w wolnej Polsce zwrócono się do papieża z prośbą o wyrażenie zgody na koronację cudownego obrazu. Dokument podpisali arcybiskup ormiański Józef Teodorowicz, metropolita greckokatolicki Andrzej Szeptycki, prymas Polski August Hlond, arcybiskupi i biskupi Warszawy, Krakowa, Stanisławowa, a nawet tak dalekich miast, jak Paryż czy Wenecja. Pod petycją podpisało się 9 tys. osób świeckich i duchownych. Koronacja odbyła się 30 maja 1937 roku. Wydarzenie było transmitowane przez radio.
Audio
  • Koronacja obrazu Matki Bożej Łaskawej w Stanisławowie. Materiał Wojciecha Jankowskiego
Koronacja cudownego obrazu, 30 maja 1937 r.
Koronacja cudownego obrazu, 30 maja 1937 r. Ze zbiorów Iwana Bondarewa

Badacz dziejów Stanisławowa, autor dwóch filmów dokumentalnych, Jarosław Krasnodębski uważa, że koronacja wielokrotnie przekroczyła granice wydarzenia lokalnego. - Do Stanisławowa przyjechali nie tylko dostojnicy kościelni, ale wyznawcy katolickich kościołów trzech obrządków: ormiańskiego, łacińskiego i bizantyjskiego z zagranicy - z Rumunii czy też z Czechosłowacji. Mogło być w Stanisławowie tego dnia 80 tysięcy ludzi. Trzeba zdać sobie sprawę, że Stanisławów przed wojną liczył mniej ludzi, niż w ten dzień przybyło, bo niespełna 70 tysięcy - mówił Krasnodębski.

Ze zbiorów Iwana Bondarewa Ze zbiorów Iwana Bondarewa

Należy podkreślić, że święta miało też ważny charakter dla diaspory ormiańskiej. Przybyli ormiańscy bratankowie ze Szwajcarii, Francji czy też sąsiedniej, rumuńskiej Bukowiny.

Po II wojnie światowej ostatni proboszcz kościoła ormiańskiego Kazimierz Filipiak, bojąc się o los cudownej ikony pod władzą sowiecką, ukrył obraz przed sowietami. W 1946 roku udało się obraz wywieźć do Polski. Ostatecznie trafił on do kościoła pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Gdańsku. Tam w 2017 odbyły się uroczyste obchody 80. rocznicy koronacji cudownego obrazu.

Ze zbiorów Iwana Bondarewa Ze zbiorów Iwana Bondarewa

Dwóch ukraińskich historyków z Iwano-Frankiwska, dr Petro Hawryłyszyn i dr Roman Czornenki odnalazło w Polsce fragment przedwojennego tygodnika filmowego. Dzięki temu do tego miasta wróciła pamięć o pamiętnym dniu koronacji. W 2014 roku w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego odbyła się projekcja krótkiego dokumentu. Był to wówczas najstarszy zapis filmowy z historii Stanisławowa.

Obecnie w Iwano-Frankiwsku są dwie kopie obrazu. Jedna została w fasadzie kościoła ormiańskiego, który obecnie należy do Prawosławnej Cerkwi Ukrainy. Druga kopia jest o 2010 roku w cerkwi greckokatolickiej pw. św. Jana Chrzciciela. Jest to wierna kopia obrazu z kościoła pw. Piotra i Pawła w Gdańsku.

Wojciech Jankowski/Kurier Galicysjki

Zobacz więcej na temat: historia Polski Stanisławów