X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Spotkanie ku czci ks. Jerzego Popiełuszki w Nowym Jorku

16.05.2021 09:34
Kilkaset osób przyciągnęła plenerowa lekcja historii pod pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki na Greenpoincie. Wzięli w niej udział także lokalni amerykańscy politycy.
Audio
  • Spotkanie ku czci ks. Popiełuszki w Nowym Jorku [posłuchaj]
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981
Ks. Jerzy Popiełuszko odprawia mszę św. w pierwszą rocznicę strajku w Hucie Warszawa, sierpień 1981Archiwum IPN

Kilkuset amerykańskich Polaków przyciągnęła sobotnia plenerowa lekcja historii pod pomnikiem ks. Popiełuszki na nowojorskim Greenpoincie. Wzięli w niej udział także lokalni amerykańscy politycy.

Do zgromadzenia doszło również w ślad za niedawnym zbezczeszczeniem monumentu bohaterskiego duchownego, kapelana Solidarności, który zginął z rąk komunistycznych oprawców w obronie prawa do wolności i samostanowienia Polaków o swoich losach. Sylwetkę i działalność błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki przedstawił konsul RP w Nowym Jorku Mateusz Gmura. Jego wystąpienie stało się lekcją patriotyzmu dla zgromadzonych dzieci i młodych ludzi, w tym harcerzy, jak też okazją do spotkania z „Solidarnością” i współczesną historią naszego narodu tych wszystkich, którzy po drugiej stronie oceanu niewiele o tym wiedzą. 

Oprócz licznych rzesz Polonii, przedstawicieli polsko-amerykańskich organizacji, pod pomnikiem zebrali się także lokalni nowojorscy politycy, a wśród nich członkini Zgromadzenie Stanowego Emily Gallagher oraz radny miejski Robert Cornegy, który bierze udział w wyborach na stanowisko prezydenta Brooklynu. Przybyli też ubiegający się o urząd burmistrza miasta Curtis Sliwa oraz kandydaci do Rady Miejskiej Toba Potosky i Lincoln Restler. W swoich przemówieniach przed pomnikiem nawiązywali do ruchu Solidarności, walki o wolność z odniesieniami do II wojny światowej. Deklarowali swoje poparcie dla polskiej społeczności. Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki, przypomniał zapraszając na wydarzenie motto ks. Popiełuszki "zło dobrem zwyciężaj". Wyjaśnił, że ideą spotkania było, by te słowa ożyły. "Chcemy przekształcić skutki tego bolesnego aktu wandalizmu w coś dobrego i pożytecznego" – podkreślił dodając, że Polonia oczekuje postawienia sprawców przed wymiarem sprawiedliwości i zainstalowania w pobliżu pomnika miejskich kamer bezpieczeństwa.

Adrian Kubicki wskazywał na kluczowe znaczenie udziału w polonijnym spotkaniu nowojorskich polityków. „Myślę, że po raz pierwszy lub jeden z pierwszych, kandydaci różnych opcji politycznych mogą skonfrontować się na taką skalę z Polonią jako grupą w jej najlepszym wydaniu: wszystkie ważne organizacje, uśmiechnięci ludzie i całe rodziny. Mogą zobaczyć, że Polonia ma swoją tożsamość, głosuje zgodnie z wartościami, które są uniwersalne i trzeba się z nią liczyć” - zauważył. W opinii konsula dzięki temu amerykańscy politycy uczą się o polskiej historii i kulturze, co demonstrowali już w swoich przemówieniach. 

Polonia zyskuje natomiast wiarę w swoją moc, że może być szanowana jako zjednoczona grupa, a politycy muszą ją traktować poważnie i się z nią liczyć. „Widać tutaj dwa trendy i obydwa dla nas pozytywne. Po pierwsze politycy dostrzegają odrębność Polonii, która ma swoje potrzeby i należy je spełniać. Z drugiej strony ma ona takie same prawa i boryka się z takimi samymi problemami jak inne społeczności. (…) Mogłoby się zdawać, że zwłaszcza kwestie przestępstw nienawiści, nietolerancji i dyskryminacji dotykają innych, a okazuje się, że także Polaków. Pozwala to pokazać nasze problemy w kontekście zrozumiałym dla Amerykanów” – przekonywał Kubicki. 

PAP/IAR/ks