X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Historia i przygoda. Premiera książki „Aligator w Wilnie”

30.12.2021 09:44
W Domu Kultury Polskiej w Wilnie, w przestrzeni edukacyjnej „Złoty Skok. Bezdany”, odbyła się premiera wydanej przez Fundację ”Pomoc Polakom na Wschodzie” książki „Aligator w Wilnie”, powieści przygodowej z historią Polski i Wileńszczyzny w tle. To miejsce zostało wybrane nie tylko ze względu na wyjątkowy klimat, niewątpliwie odpowiadający powieści przygodowej, ale również dlatego, że jest ono jednym z miejsc akcji powieści.  
Audio
  • Z Piotrem Jezierskim, autorem „Aligatora w Wilnie”, rozmawiała Halina Ostas.
Piotr Jezierski podczas promocji w Wilnie
Piotr Jezierski podczas promocji w WilnieFoto: Marian Paluszkiewicz

„Aligator w Wilnie” to powieść Piotra Jezierskiego, skierowana do młodych czytelników. Razem z Aliną, współczesną nastolatką z Warszawy, trafiamy na trop znaleziska dokonanego w Wilnie w latach 30. XX wieku. W 1931 roku młody wilnianin Witek zakradł się na teren remontowanej po wielkiej powodzi wileńskiej katedry. Był świadkiem odkrycia grobu Barbary Radziwiłłówny i ukradł z niego tajemniczy klucz. Po latach opisał to znalezisko w liście do szwajcarskiego inżyniera Alfreda Rietmanna.

Kilka dekad później list trafia w ręce Aliny – tak rozpoczyna się wielka przygoda, która przez Warszawę i Gdańsk prowadzi wprost na Wileńszczyznę. Alina, jej ojciec i grupa przyjaciół, podążając tropem zagadkowego klucza, próbują rozwiązać tajemnicę związaną z Wilnem i ze Świętym Kazimierzem. Na ich drodze staje pewna wiekowa organizacja mafijna. To właśnie krzyżujący bohaterskie plany przestępcy wprowadzają do powieści pościgi, spiski i zaskakujące zwroty akcji. Ale w „Aligatorze w Wilnie” nie brakuje również scen o naturze obyczajowej, bo Alinie nieobce są rozterki typowej nastolatki.

Wilno, które przedstawia pisarz, będzie na pewno bardzo bliskie czytelnikom. Rozpoznają zarówno miejsca, jak i bohaterów, bo wiele z postaci umieszczonych w powieści ma swoje realne pierwowzory. Autor publikacji dodaje, że podstawą budowania poszczególnych scen w książce było odwiedzenie i opisanie miejsc, które mu się podobały w Wilnie.

Piotr Jezierski, pytany o inspirację do napisania książki, powiedział, że od najmłodszych lat jest miłośnikiem Pana Samochodzika, Tolka Banana i Indiany Jonesa, a „Aligator w Wilnie” to właśnie takie skrzyżowanie kryminału i powieści przygodowej, z niemałą dawką historii Polski i szczegółów życia Wileńszczyzny. Książka nawiązuje do cyklu Zbigniewa Nienackiego o Panu Samochodziku – detektywie amatorze rozwiązującym zagadki historyczne – oraz do klasyków polskiej powieści dla młodzieży, Adama Bahdaja i Edmunda Niziurskiego. Autor szukał inspiracji także we współczesnych utworach dla młodzieży. „Starałem się wejść w myślenie młodego człowieka, przypominałem sobie, jaki sam byłem jako nastolatek, ale także czytałem, oglądałem starsze i zupełnie nowe filmy dla młodzieży. Oczywiście odkrywałem też Wilno, które jest nieodłączną częścią powieści” – mówił autor.

Z Piotrem Jezierskim, kulturoznawcą i pisarzem, autorem „Aligatora w Wilnie”, rozmawiała Halina Ostas.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021.