X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wilno: nowe trasy po polsku po Cmentarzu na Rossie na urządzenia mobilne

09.01.2022 09:53
Dwie nowe trasy po wileńskim Cmentarzu na Rossie przygotował Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą. Są one dostępne na urządzeniach mobilnych i mogą pomóc w zwiedzaniu tej polskiej nekropolii narodowej bez potrzeby wynajmowania przewodnika.
Audio
  • Wilno: nowe trasy po polsku po Cmentarzu Na Rossie na urządzenia mobilne. Materiał Kamila Zalewskiego [posłuchaj]
Cmentarz na Rossie w Wilnie
Cmentarz na Rossie w Wilnie Igor Banaszczyk / Shutterstock

Jak mówi Polskiemu Radiu Dariusz Lewicki ze Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą, nowe trasy uzupełnią dotychczasowe, które zaprezentowane zostały blisko dwa lata temu. Sam pomysł powstał dużo wcześniej. "Turyści zasugerowali nam, aby stworzyć wirtualny przewodnik, który wskaże najważniejsze groby osób spoczywających na zabytkowej nekropolii" - wyjaśnia Dariusz Lewicki.

Obok tras: podstawowej oraz po grobach lekarzy, powstały trasy powstańców listopadowych i styczniowych oraz rodziny Piłsudskich. "W każdej trasie przy wybranej osobie podana jest dokładna lokalizacja miejsca pochówku, sylwetka biograficzna, ikonografia, inskrypcja i informacja o konserwacjach oraz ciekawostki" - mówi Dariusz Lewicki.Materiały potrzebne do zwiedzania można znaleźć po polsku na stronie internetowej rossa.lt w zakładce "Trasy". Dariusz Lewicki zachęca też do wirtualnego zwiedzania najstarszej, wileńskiej nekropolii.

Cmentarz na Rossie liczy ponad dwieście lat. Jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. Spoczywają na nim osoby zasłużone. W 1936 roku zostało tu też złożone serce marszałka Józefa Piłsudskiego.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Wilno Polacy za granicą Litwa

Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami Wilna na Litwie i Mościsk na Ukrainie

06.01.2022 18:58
Mędrcy ze Wschodu, którzy tradycyjnie w święto Objawienia Pańskiego wyruszają spod Ostrej Bramy mierzą trzy metry wysokości.

Rok 2021 w życiu polskiej społeczności na Litwie

07.01.2022 14:53
Wyniki ostatniego spisu powszechnego na Litwie świadczą, że mniejszość polska stanowi ważną część litewskiego społeczeństwa - mówi sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy Czesław Okińczyc.