X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku apeluje o pamiątki związane z losami Sybiraków

28.01.2022 13:00
O przekazywanie pamiątek związanych z losami Sybiraków - zaapelowało Muzeum Pamięci Sybiru. W zbiorach instytucji znajduje się obecnie ponad 7,4 tys. eksponatów, ale nadal poszukiwane są kolejne.
Uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
Uroczystości otwarcia Muzeum Pamięci Sybiru w BiałymstokuPAP/Artur Reszko

Muzeum Pamięci Sybiru (MPS) powołane zostało cztery lata temu jako miejska placówka kultury; wówczas jeszcze w przejściowej lokalizacji w centrum Białegostoku. Jego docelowa siedziba powstała pod koniec 2019 roku, w starych wojskowych magazynach przy ul. Węglowej. Jej otwarcie miało miejsce 17 września ubiegłego roku.

Główną częścią muzeum jest stała ekspozycja na powierzchni ok. 2 tys. m kw., która przedstawia historię polskiej obecności na Syberii - od carskich zsyłek w głąb Rosji, po represje i zbrodnie sowieckie, w tym deportacje na Wschód.

"Mimo iż muzeum się otworzyło, wystawa stała została zaprezentowana publiczności, to nie przestajemy apelować o to, żeby przekazywać do nas pamiątki" - powiedziała kierowniczka działu zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru Katarzyna Śliwowska. Apel muzeum zamieściło też w swoich mediach społecznościowych.

Zachęca, aby osoby, które w swoich archiwach posiadają dokumenty, fotografie czy też przedmioty, które są związane z deportacjami, przekazywały je do muzeum.

Obecnie w zbiorach znajduje się ponad 7,4 tys. eksponatów. Są to różnorodne obiekty: walizki, dewocjonalia, przedmioty codziennego użytku i rzeczy osobiste, a także archiwalia i fotografie, również w formie skanów lub kopii. "Każda pamiątka kryje w sobie historię związaną z deportacją danej rodziny, danej osoby - są bardzo indywidualne i bardzo ważne" - podkreśliła Katarzyna Śliwowska.

Dodała, że w zbiorach wciąż stosunkowo niewiele jest eksponatów związanych z dywizją kościuszkowską i tworzeniem się armii Berlinga, z losami tych Sybiraków, którzy do niej trafili. Niedużo jest również pamiątek dotyczących zsyłek po powstaniach, a także wywózek powojennych. "To wszystko pozostaje w kręgu naszych zainteresowań" - powiedziała.

Katarzyna Śliwowska wyjaśniła, że pamiątki są przekazywane muzeum zazwyczaj jako darowizny i - jak podkreśliła - wszystkie eksponaty muzeum otacza fachową opieką. Dodała, że z wieloma pamiątkami rodziny są silnie związane; jeśli to możliwe, jak w przypadku dokumentów czy fotografii, muzeum robi skany i kopie, które są przekazywane rodzinie. "Natomiast oryginały przechowywane są w odpowiednich warunkach w muzeum i będą służyły kolejnym pokoleniom" - dodała.

Wspomniała, że darczyńcy często pytają, jaki będzie dalszy los tych pamiątek. Wyjaśniła, że muzeum ma wiele możliwości: eksponaty udostępniane są cyfrowo, wykorzystywane są w licznych publikacjach, będą też prezentowane na tematycznych wystawach czasowych.

Wszystkie osoby zainteresowane przekazaniem pamiątek muzeum prosi o kontakt mailowy lub telefoniczny z działem zbiorów.

Muzeum Pamięci Sybiru jest ogólnopolską placówką kultury. Niedaleko siedziby, znajdował się przed laty Dworzec Poleski, z którego w latach 1940-41 Sowieci wywozili ludzi w głąb Rosji; ówczesna rampa kolejowa kończyła się tam, gdzie obecnie znajduje wejście do budynku muzeum.

MPS to trzykondygnacyjny kompleks o łącznej powierzchni 5,5 tys. m kw., na który oprócz zaadaptowanych dawnych magazynów, składa się też nowy budynek. Budowa muzeum została sfinansowana z budżetu miasta i środków resortu kultury, na wykonanie wystawy stałej i wyposażenie muzeum otrzymało unijne środki z MKiDN.


PAP/ho

Prezydent i premier przypomnieli o ofiarach Holokaustu. "By ludzkość nigdy nie zapomniała"

27.01.2022 14:38
Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki w dniu Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu przypomnieli o straszliwych losach milionów ofiar. "Państwo polskie stoi na straży prawdy, która nie może być relatywizowana w żaden sposób" - podkreślił premier.

Szef polskiego MSZ prof. Zbigniew Rau złożył hołd pamięci zamordowanych w niemieckich obozach

27.01.2022 15:31
Składam hołd tym, którzy zostali zamordowani w niemiecko-nazistowskich obozach zagłady oraz tym, którzy pomogli niewinnym ofiarom ukryć się i uciec przed okrucieństwem - napisał po angielsku w czwartek na Twitterze szef polskiego MSZ prof. Zbigniew Rau, z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

Polscy dyplomaci pozostaną na Ukrainie. Wiceszef MSZ: mamy plany ewentualnościowe

28.01.2022 10:33
W tej chwili nie ma decyzji o ewakuacji polskich dyplomatów z Ukrainy, natomiast mamy już przygotowane takie plany ewentualnościowe - powiedział w piątek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zaznaczył, że Polska ma najliczniejszą obsadę dyplomatyczną na Ukrainie ze wszystkich państw europejskich.