X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma trafi do Muzeum Historii Polski

24.07.2020 10:00
Dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Muzeum Historii Polski wzbogaci się o niezwykle cenny egzemplarz maszyny szyfrującej Enigma. W przyszłości będzie można ją zobaczyć w nowej siedzibie muzeum na warszawskiej Cytadeli.
Audio
  • Enigma trafi do MHP - relacja Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Maszyna szyfrująca Enigma
Maszyna szyfrująca EnigmaFoto: materiały prasowe

Londyński egzemplarz trafi do Polski na skutek transakcji zawartej z Instytutem Piłsudskiego. Koszt transakcji to pół miliona funtów. Maszyna skonstruowana została przez polski wywiad w celu złamania kodu, jakim posługiwały się nazistowskie Niemcy.

Złamanie przez Polaków kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma było największym osiągnięciem wywiadowczym w dziejach II wojny światowej. Niemcy do końca konfliktu byli przekonani, że Enigmy nikt nie jest w stanie rozszyfrować. Maszyna, przypominająca maszynę do pisania, została skonstruowana w latach 20. XX wieku. Zastosowano w niej matematyczną metodę kodowania wiadomości. Aby odszyfrować tekst, odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy. Pierwsze egzemplarze tego urządzenia zostały wyprodukowane w Polsce na zlecenie Biura Szyfrów II Oddziału Sztabu Głównego Wojska Polskiego w latach 30. - Sobowtóry Enigmy wykonywała firma Ava - mówi Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski

Pod koniec 1932 roku polski matematyk i pracownik Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego Marian Rejewski wykonał operację, która uznawana była za niemal niemożliwą: złamał szyfr maszyny i jako pierwszy odczytał wiadomości wysłane za jej pomocą. W kolejnych latach pomagali mu dwaj inni wybitni matematycy, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski. Jak twierdzą historycy, dzięki sukcesowi polskich kryptologów II wojna światowa została skrócona o 2-3 lata. – Było to gigantyczne osiągnięcie wynikające być może z nieszablonowego podejścia do problemu – wyjaśnia Łukasz Kubacki.

W kolekcji Muzeum Historii Polski znajduje się już egzemplarz niemieckiej Enigmy wyprodukowany na początku lat 30. XX w. Jest to jedna z pierwszych maszyn szyfrujących, jakie trafiły na wyposażenie armii niemieckiej. Dzięki umowie z Instytutem Piłsudskiego, w przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski zostanie pokazany zarówno niemiecki oryginał, jak i jego kopia wytworzona przez polski wywiad.

IAR/ep