X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

W krakowskim Starym Spichlerzu powstało Muzeum Stanisława Wyspiańskiego

03.12.2021 10:02
Ekspozycja stała to niemal 200 dzieł najwybitniejszego polskiego artysty przełomu XIX i XX wieku. Większość stanowią prace plastyczne. Muzeum jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.
Audio
  • W Krakowie otwarto Muzeum Stanisława Wyspiańskiego - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Stanisław Wyspiański, Dziewczynka z wazonem z kwiatami, 1902 r.
Stanisław Wyspiański, Dziewczynka z wazonem z kwiatami, 1902 r.Foto: Muzeum Narodowe/Wikipedia

Na parterze Muzeum zaprezentowane zostały portrety autorstwa Wyspiańskiego: wizerunki żony, dzieci, przyjaciół, mecenasów, bliskich oraz autoportrety. Wystawiono również przedstawienia miejsc, w których Stanisław Wyspiański tworzył, czyli pracowni w Krakowie i Paryżu, pejzaże zza okien mieszkania przy ulicy Krowoderskiej, widoki krakowskich ulic oraz krajobrazy okolicznych miejscowości, które artysta odwiedzał.

Pierwsze piętro Starego Spichlerza zajmują dzieła Stanisława Wyspiańskiego, poruszające trzy najważniejsze wątki w jego twórczości, zatytułowane: "Żywioły", "Wawel - dramat królów" i "Apollo-Chrystus". Będą tam jego najwybitniejsza prace malarskie, architektoniczne i ze sztuki stosowanej.

W podziemiu Muzeum Stanisława Wyspiańskiego, w sali "Księgi moje", udostępniono księgozbiór artysty z jego odręcznymi notatkami oraz pierwodruki wydań dramatów i utworów innych autorów, do których twórca wykonał okładki i ilustracje. Obok, w drugiej przestrzeni "Metamorfozy", widzowie zapoznają się z teatraliami: plakatami do sztuk Wyspiańskiego, wybranymi zdjęciami i fragmentami filmów z najsłynniejszych inscenizacji oraz ekranizacji jego dzieł literackich.

Dla zainteresowanych udostępniono katalog online zgromadzonych w Muzeum dzieł pisarskich i malarskich artysty. Wystawa będzie miała dwie odsłony zmieniane cyklicznie co rok.

IAR/ep

Pandemia nie wpłynęła na plany emigracyjne Polaków

01.12.2021 12:58
Pandemia nie wpłynęła znacząco na plany emigracyjne Polaków: w 2019 emigrację zarobkową rozważało 19 proc. aktywnych zawodowo, obecnie 16 proc. - wynika z badania "Migracje Zarobkowe Polaków". Co trzeci zainteresowany pracą za granicą wyjechałby, nawet gdyby pandemia w kraju docelowym się nasiliła.

Polska pomoc dla szpitala w Mościskach na Ukrainie

01.12.2021 14:14
Szpital miejski w Mościskach w obwodzie lwowskim na Ukrainie otrzymał nowy sprzęt medyczny. Dyrekcja szpitala zakupiła m.in. stół reanimacyjny, pulsoksymetr neonatalny, glukometry, maski do wentylacji płuc, komplety narzędzi operacyjnych. W ramach programu "Polska pomoc" ministerstwo spraw zagranicznych RP wydało na ten cel 28 tysięcy euro czyli ponad 125 tysięcy złotych.

Na Węgrzech upamiętnią polskiego prezydenta profesora Lecha Kaczyńskiego

02.12.2021 12:40
W środę 8 grudnia w mieście Veszprem na Węgrzech zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona zmarłemu tragicznie polskiemu prezydentowi profesorowi Lechowi Kaczyńskiemu. Tablica została ufundowana wspólnie przez kancelarię prezydenta RP, samorząd Veszprem, ambasadę RP na Węgrzech i samorząd narodowości polskiej Veszprem.

Archiwum IPN poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza

02.12.2021 15:26
Archiwum IPN poinformowało w czwartek, że poszukuje informacji o bohaterach ze zdjęcia Henryka Śmigacza. Fotografia przedstawia dwoje młodych ludzi na tle zniszczonej Warszawy.