X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

"Wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas". Nie żyje Jerzy Trela. Odszedł też Ignacy Gogolewski

16.05.2022 18:00
15 maja zmarło dwóch wybitnych polskich aktorów teatralnych i filmowych. Najpierw media poinformowały o śmierci Ignacego Gogolewskiego, następnie obiegła je informacja o śmierci Jerzego Treli.
Audio
  • W niedzielę zmarli wybitni polscy aktorzy Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela. Materiał Przemysława Pawełka [POSŁUCHAJ]
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trela
Ignacy Gogolewski i Jerzy Trelaźr. Wikipedia (fot. Ignacego Gogolewskiego aut. Pawła Motyki CC BY-SA 4.0, fot. Jerzego Treli aut. Ja Fryta CC BY-SA 2.0)

Zmarły w wieku 90 lat Ignacy Gogolewski był nie tylko aktorem, ale także reżyserem i scenarzystą.

Występował na deskach stołecznego Teatru Polskiego, Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Był związany z kinem.

Występował m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Najgłębiej jednak zapadł w pamięć widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi" Jana Rybkowskiego.

Aktor i reżyser Jan Englert wspomina Ignacego Gogolewskiego jako jednego z najwybitniejszych aktorów ostatniego stulecia. Artysta znany między innym z Teatru Polskiego Radia zmarł w wieku 90 lat. Jan Englert przypomniał w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, że Ignacy Gogolewski miał na koncie wiele ról na teatralnych i filmowych, zaznaczył także, że Ignacy Gogolewski był postacią charyzmatyczną.

Zmarły w wieku w wielu 80 lat Jerzy Trela, był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych. Zadebiutował jeszcze w trakcie studiów w serialu telewizyjnym "Stawka większa niż życie". Na dużym ekranie zagrał m.in. męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981); Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982); Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999).

Odszedł wielki aktor, wielki człowiek i przyjaciel wielu z nas - powiedział po jego śmierci Andrzej Seweryn. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową aktor podkreślił, że teatr stracił dziś jeden ze swoich filarów. Przypomniał, że Jerzy Trela zagrał w kierowanym przez niego Teatrze Polskim w Warszawie w "Wyzwoleniu" Stanisława Wyspiańskiego.

Aktorka, rektor Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, Dorota Segda, wspomina Jerzego Trelę jako legendę teatru, a równocześnie prawego człowieka. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową Dorota Segda przyznała, że gdy objęła funkcję rektora, chciała, aby studenci wspominali ją tak, jak jego.

Zarówno Ignacy Gogolewski jak i Jerzy Trela zapisali się w historii polskiego teatru, filmu i telewizji, a także w pamięci publiczności, niezliczonymi kreacjami. Byli też laureatami licznych nagród i wyróżnień.

IAR/PAP/PP

52 lata temu zmarł gen. Władysław Anders, twórca i dowódca Armii Polskiej w Związku Radzieckim

12.05.2022 16:00
Władysław Anders był wybitnym wojskowym, podczas wojny obronnej 1939 roku więźniem sowieckim, dowódcą Armii Polskiej w Związku Radzieckim, przemianowanej w 1943 roku na 2. Korpus Polski. Ten wsławił się między innymi w walkach o Monte Cassino we Włoszech.

Wystawa „Dzień zwycięstwa” jako artystyczny protest przeciwko wojnie

16.05.2022 17:00
Ekspozycja na Zamku Ujazdowskim pomyślana została jako  dialog dwóch artystów z Polski i Ukrainy. Jej współorganizatorem jest Instytut Polski w Kijowie.

Ukraina: Kalush Orchestra opublikowała wojenne wideo do "Stefanii"

15.05.2022 13:25
Teledysk nagrywano w podkijowskiej Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, zniszczonych w wyniku rosyjskiej agresji