X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Pamięć o stalinowskich zbrodniach wobec Polaków

08.02.2020 15:04
W tym roku mija osiemdziesiąta rocznica rozpoczęcia deportacji Polaków z Kresów Wschodnich II RP w głąb ZSRR
Audio
 • Rosja - pamięć o stalinowskich zbrodniach wobec Polaków [posłuchaj]
 1940-1941   ,  ,  ,   1939
Агулам у 1940-1941 гадах НКУС правёў чатыры дэпартыцыі насельніцтва, перш за ўсё палякаў, з усходніх ваяводстваў Польшчы, занятых СССР у верасні 1939 годафота з калекцыі гісторыка Ігара Мельнікава

Według zeznań świadków, już 8 i 9 lutego 1940 roku komórki NKWD działające na terenach okupowanych przez Armię Czerwoną dostały imienne listy osób, które miały zostać wywiezione do łagrów.

Część deportowanych nie przeżyła podróży, a wielu zmarło wykonując katorżniczą pracę.
Rosyjscy historycy badający stalinowskie zbrodnie ustalili, że rozkaz deportowania polskich rodzin mieszkających na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej został podpisany przez Radę Komisarzy Ludowych już 5 grudnia 1939 roku. Przez dwa miesiące NKWD przygotowywało imienne listy deportacyjne. 

„Oni rzeczywiście byli przygotowani i dokładnie wiedzieli kogo wywożą” - wspominała przed laty w rozmowie z Polskim Radiem Maria Kleczewska, która przeżyła deportację. Kobieta opowiadała o nieludzkich warunkach w trakcie transportu, o głodzie i chorobach. „Gdy wysiedliśmy z wagonów okazało się, że oni mieli listy ze szczegółowymi danymi dotyczącymi każdego z nas, czyli byli doskonale przygotowani” - tłumaczyła Maria Kleczewska.

Zdaniem badaczy stalinowskich zbrodni, Sowieci tworząc imienne wykazy korzystali między innymi z danych przekazywanych przez Gestapo. Hitlerowska tajna policja, po napaści na Polskę, przejęła znaczną część archiwów państwowych. 

Według części historyków, w tym George’a Watsona z uniwersytetu w Cambridge, decyzje dotyczące masowych wywózek Polaków w głąb ZSRR oraz zamordowania polskich jeńców wojennych zapadły w trakcie wspólnych konferencji Gestapo i NKWD. Pierwsze pociągi z deportowanymi Polakami wyruszył w nocy z 9 na 10 lutego 1940 roku i zmierzały do punktów przerzutowych w obwodzie archangielskim, między innymi do Kotłasu i Wołogdy.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: deportacje Syberia ZSRR