X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

80 lat temu rozpoczęła się Bitwa o Anglię. Wzięli w niej udział polscy lotnicy

10.07.2020 18:15
80 lat temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Było to pierwsze w historii starcie o zasadniczym znaczeniu, które rozegrało się wyłącznie w powietrzu. Piloci Królewskich Sił Powietrznych - RAF, w tym lotnicy z Polski, powstrzymali naloty niemieckiej Luftwaffe. Tym samym uratowali Wielką Brytanię przed niemiecką inwazją lądową.
Audio
  • Polacy na frontach II wojny światowej. 80 lat temu, 10 lipca 1940 roku, rozpoczęła się bitwa o Anglię. Materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Polacy na frontach II wojny światowej. Bitwa o Anglię
Polacy na frontach II wojny światowej. Bitwa o AnglięPolskie Radio

Walki trwały do 31 października. Brytyjscy i sprzymierzeni z nimi lotnicy jako pierwsi przerwali pasmo zwycięstw armii III Rzeszy. W bitwie o Anglię, najpierw w składzie, a potem u boku RAF, wzięły udział cztery polskie dywizjony - dwa bombowe, 300 i 301, i dwa myśliwskie, 302 i 303, oraz 81 polskich pilotów w dywizjonach brytyjskich.

W walkach o Anglię wsławili się polscy piloci, szczególnie z Dywizjonu 303, który był najlepszą jednostką biorącą udział w bitwie o Anglię - przypisywano mu 126 pewnych zestrzeleń zaliczonych oficjalnie podczas wojny.

Początkowo brytyjskie władze lotnicze były sceptycznie nastawione do polskich pilotów myśliwskich. Wątpiono w ducha bojowego Polaków, zwracano uwagę na fakt, że Polacy latają na przestarzałych maszynach i nie znają języka angielskiego.

W sumie w bitwie o Anglię wzięło udział 144 polskich pilotów. Polacy zestrzelili około 170 samolotów niemieckich, uszkodzili 36, co stanowiło około 12 procent strat Luftwaffe. Świat ma wobec nich wielki dług. O wolność, jaką się dziś cieszymy, walczyli ci właśnie ludzie. Ich odwaga i poświęcenie nie powinny zostać zapomniane. Nie możemy zapomnieć.

Kurator Muzeum RAF Peter Devitt powiedział, że brytyjscy piloci docenili walory Polaków bardzo szybko i w Królewskich Siłach Powietrznych ich legenda trwała również po wojnie: "Jeszcze w latach siedemdziesiątych krążyły opowieści o starszych już pilotach, którzy po spojrzeniu w bok nie widzieli nawet własnych skrzydeł, bo widok przesłaniały im ordery. Ale potrafili prześcignąć każdego młodego pilota na odrzutowcu. Ich imion nikt nie potrafił wymówić. Daliśmy im więc przezwiska. Byli kochani. Nie możemy pozwolić, by o tym zapomniano".

W sierpniu 1940 roku to właśnie między innymi o polskich pilotach premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill powiedział: "Nigdy w historii ludzkich konfliktów tak wielu nie zawdzięczało tak dużo tak nielicznym". Przemówienie skierowane do pilotów RAF-u jest uważane za jedno z najbardziej emocjonalnych i przejmujących, które Churchill wygłosił w swojej długiej politycznej karierze. Nie zostało utrwalone na żywo i zostało nagrane przez polityka dopiero po wojnie.


IAR/ho