X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

140 lat temu urodził się Pablo Picasso, twórca kubizmu i jeden z największych artystów XX wieku

25.10.2021 16:59
Pablo Picasso przyszedł na świat 25 października 1881 roku w Maladze w Hiszpanii, jego "Guernica" jest uważana za jeden z najbardziej poruszających obrazów w historii malarstwa.
Audio
  • 140 lat temu urodził się Picasso - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.
Pablo Picasso w Mediolianie w 1953 r.Paolo Monti/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Najbardziej znane obrazy Picassa to właśnie  "Guernica", ale też "Panny z Avignon" i "Płacząca kobieta". Artysta się w historii światowej kultury jako twórca poszukujący wśród różnorodnych technik i dyscyplin artystycznych. Jego dzieła łączą śmiałość nowatorskich poczynań z przywiązaniem do tradycyjnej sztuki. Malował nieprzerwanie przez 80 lat, nawet na łożu śmierci. Pozostawił po sobie około 30 tysięcy dzieł: obrazów, rzeźb i ceramiki.

W 2019 roku Muzeum Narodowe w Warszawie zorganizowało wystawę, na której można było obejrzeć 30 prac Pabla Picassa. Na specjalny pokaz trafiło między innymi 46 grafik artysty oraz 20 unikatowych ceramicznych talerzy, rysunek, a także bawełniana apaszka – na co dzień eksponaty te nie są dostępne dla zwiedzających.

W 1948 roku Picasso odwiedził Polskę - brał udział w Kongresie Intelektualistów w Obronie Pokoju we Wrocławiu. Podczas pobytu w Warszawie narysował węglem na ścianie jednego z mieszkań postać warszawskiej Syrenki, trzymającej w ręku młotek. W latach 50-tych obraz zamalowano, a w 2019 roku "Syrenkę" udało się odtworzyć.

Grafiki jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku dotarły w Polsce także  do niewielkiej miejscowości Luzino na Kaszubach. Nie są to oryginały, ale też nie kopie. Wykonane są z oryginalnych matryc artysty i niejednokrotnie sygnowane są podpisem samego autora. Wystawa „Picasso w Luzinie” dostępna jest dzięki prywatnemu kolekcjonerowi. – Przyjeżdżają do nas osoby z całego Pomorza. Pojawiają się też zainteresowani, by naszą wystawę pokazywać w innych miejscach – zapewnia Rafał Płotka, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Luzinie.

Największa kolekcja dzieł artysty - ponad 4 tysiące obrazów - znajduje się w Muzeum Picassa w Barcelonie. To jedyne muzeum, utworzone jeszcze za życia artysty. Zgromadzono tam łącznie 4251 obrazów.

Pablo Picasso zmarł 8 kwietnia 1973 roku w Mougins we Francji.

IAR/ep