X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wręczono nagrody Instytutu Pamięci Narodowej "Semper Fidelis"

25.10.2019 19:13
Poznaliśmy laureatów nagrody "Semper Fidelis", przyznanej po raz pierwszy przez Instytut Pamięci Narodowej. Nagroda honoruje osoby, instytucje i organizacje, które działają na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość odbyła się w Pałacu w Wilanowie. 
Audio
  • W magazynie m.in. o brexicie, beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego, nagrodach IPN "Semper Fidelis" i wystawie "Polskie bieguny" [słuchaj]
Laureaci nagrody Semper Fidelis z dr Jarosławem Szarkiem, prezesem IPN
Laureaci nagrody "Semper Fidelis" z dr Jarosławem Szarkiem, prezesem IPNFoto: ipn.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o kontrowersjach związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Ambasadorowie 27. krajów odłożyli decyzję w sprawie tego jak długie powinno być opóźnienie brexitu. Planowany brexit jest za niecały tydzień - 31 października.

Znamy datę i miejsce beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szczegóły uroczystości ogłosił metropolita warszawski, kardynał Kazimierz Nycz. Beatyfikacja kardynała Stefana Wyszyńskiego nastąpi 7 czerwca 2020 roku. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji do spraw Kanonizacyjnych, kardynał Giovanni Angelo Becciu.
Na początku października Stolica Apostolska podała, że papież Franciszek zatwierdził dekret, otwierający drogę do beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Zaaprobowany dokument dotyczył cudu uzdrowienia za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Na stronie internetowej www.prymaswyszynski.pl działa serwis, poświęcony postaci kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tam też będzie można znaleźć szczegóły przygotowań do uroczystości. Tematem zajęła się Katarzyna Semaan.

Poznaliśmy laureatów nagrody "Semper Fidelis", przyznanej po raz pierwszy przez Instytut Pamięci Narodowej. Nagroda honoruje osoby, instytucje i organizacje, które działają na rzecz upamiętniania dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich zarówno w kraju, jak i za granicą. Uroczystość odbyła się w Pałacu w Wilanowie. Wyróżnieni to: Harcmistrz Stefan Adamski przewodniczący Harcerstwa Polskiego na Ukrainie, Czasopismo "Wołanie z Wołynia", rzymskokatolicki duchowny, pallotyn, socjolog, profesor nauk społecznych, nauczyciel akademicki Roman Dzwonkowski, pułkownik Weronika Sebastianowicz, żołnierz Armii Krajowej oraz Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie.

Żołnierz Armii Krajowej, działająca na rzecz podtrzymania tradycji polskich na Białorusi pułkownik Weronika Sebastianowicz podkreśliła, że jest to dla niej wyjątkowa nagroda. Zaznaczyła, że wiele lat okupacji sowieckiej nie potrafiło złamać ducha polskiego i miłości do ojczyzny. Pułkownik Weronika Sebastianowicz powiedziała, że przebywając w więzieniu nigdy nie marzyła, że wróci do ojczyzny.

Kapituła wyróżniła też księdza profesora Romana Dzwonkowskiego autora publikacji na temat Kościoła i Polaków w Związku Sowieckim. Laureat podkreślił, że nagroda Instytutu Pamięci Narodowej, to dla niego zaszczyt dlatego, że IPN obecnie spełnia w Polsce niezwykle ważną rolę. Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że te nagrody, to podziękowanie za wyjątkową aktywność wszystkich rodaków, którzy pracują dla zachowania i przeniesienia polskiego dziedzictwa na przyszłe pokolenia.
Relację z uroczystości przygotowała Maria Wieczorkiewicz.

Strona internetowa www.designguide.pl, multimedialny przewodnik po historii polskiego wzornictwa, otrzymała prestiżowe wyróżnienie Site of The Day przyznawane przez AWWWARDS.com. Tym samym zostanie opublikowana w katalogu 365 najlepszych stron na świecie w 2019 roku. Za stworzenie strony internetowej odpowiada Instytut Adama Mickiewicza.

Jak mówi Barbara Krzeska, menedżer programu Polska Design z IAM, witryna kompleksowo opowiada o polskim wzornictwie. To pierwsza platforma internetowa gdzie zaprezentowana jest historia polskiego designu od początku XX wieku. - Mamy tam wzornictwu produktu, wzornictwo wnętrza ale także środki transportu od motocykli po okręty. To pełna historia ułożona chronologicznie w rozdziałach – dodaje  Barbara Krzeska. Eksperci z AWWWARDS.com docenili między innymi nowoczesne rozwiązania wykorzystane przy tworzeniu strony o historii polskiego wzornictwa.

W Wilnie podczas Festiwalu Filmowego Praw Człowieka "Niewygodne kino" zaprezentowano dokumentalny obraz "Cienie imperium". Z reżyserem dokumentu Karolem Starnawskim oraz współautorem scenariusza Tomaszem Grzywaczewskim rozmawia Kamil Zalewski.

W programie, w cyklu "Wybitni Polacy II RP", przypominamy postać Kornela Makuszyńskiego, pisarza, publicysty i krytyka literackiego.

Na magazyn "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.