X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Obchody 100-lecia zaślubin Polski z morzem. Uroczystości na Wybrzeżu

14.02.2020 14:30
Uroczystości odbyły się m.in. w porcie rybackim w Pucku. Przy akompaniamencie Orkiestry Marynarki Wojennej odśpiewano Hymn Państwowy. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. W trakcie obchodów odnowiono aktu zaślubin Polski z morzem.
Audio
  • W magazynie m.in. relacje z obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i 80. rocznicy deportacji Polaków w głąb Rosji oraz wręczenia pierwszych Kart Polaka osobom z Ameryki Łacińskiej [posłuchaj]
Zaślubiny Polski z Morzem. Obchody w Pucku
Zaślubiny Polski z Morzem. Obchody w PuckuFoto: niepodległa.gov.pl

W magazynie "Widziane z Polski" relacjonujemy obchody stulecia zaślubin Polski z morzem.

Uroczystości odbyły się m.in. w porcie rybackim w Pucku. Przy akompaniamencie Orkiestry Marynarki Wojennej odśpiewano Hymn Państwowy. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda. W trakcie obchodów odnowiono aktu zaślubin Polski z morzem.

10 lutego 1920 w Pucku generał broni Józef Haller, dowódca Frontu Pomorskiego, wrzucił do morza jeden z dwóch platynowych pierścieni, podarowanych przez polskich gdańszczan. Był to symboliczny akt powrotu naszego kraju nad Bałtyk.

II Rzeczpospolita odzyskała dostęp do Bałtyku na mocy traktatu wersalskiego z 28 czerwca 1919 roku. Wcześniej straciliśmy go w wyniku rozbiorów. Był to pas wybrzeża o długości ponad 140 kilometrów. Po ratyfikacji i wejściu w życie traktatu zaczęto przejmowanie tych terenów od Niemców. Zadanie powierzono Frontowi Pomorskiemu dowodzonemu przez Józefa Hallera, który rozpoczął je od przejęcia Torunia w styczniu 1920 roku.

10 lutego 1920 roku nad brzegiem morza znajdowali się żołnierze 1. Batalionu Morskiego oraz ułani krechowieccy i artylerzyści. Wojskowi oddali honory i schylili sztandary, zanurzając je częściowo w wodzie. Generał Józef Haller wjechał konno do Bałtyku i powiedział: "Zaślubiam cię na znak rzeczywistego i wieczystego naszego panowania". Następnie wrzucił do wody jeden z dwóch pierścieni przekazanych przez Polaków z Gdańska, który - według zeznań naocznych świadków - zatrzymał się na tafli lodu. Dopiero refleks i odwaga pułkownika Stanisława Skrzyńskiego uratowały sytuację. Pułkownik podjechał konno i załamał lód, dzięki temu pierścień zanurzył się w falach.

Podczas uroczystości generał Haller mówił: "Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem".

W magazynie relacjonujemy też obchody 80. rocznicy pierwszych deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego.

Profesor Grzegorz Berendt, wicedyrektor Muzeum II Wojny Światowej, powiedział w Polskim Radiu, że Zagłada Kresów to zagłada całego niekomunistycznego życia społecznego na terenie Kresów, życia politycznego, kulturalnego i oświatowego.

Pierwsza deportacja, która rozpoczęła się 10 lutego w 1940 roku, była niezwykle tragiczna. Wówczas z Kresów Wschodnich przymusowo wywieziono około 140 tysięcy osób. Aresztowano i deportowano całe rodziny urzędników, leśników, rolników, policjantów. "Zagłada Kresów rozpoczyna się jednak wcześniej, już 17 września 1939 roku" - mówi profesor Grzegorz Berendt. Już w momencie przekroczenia granicy przez armię Czerwoną i oddziały NKWD - zwrócił uwagę gość Polskiego Radia - rozpoczyna się atakowanie przedstawicieli elit życia społecznego na Kresach. „We wrześniu i w październiku przedstawiciele tych elit trafiają do tymczasowych aresztów i są wywożeni w głąb Związku Sowieckiego już jesienią 1939 roku, na długo przed 10 lutego” - mówił profesor Grzegorz Berend


Pierwsi przedstawiciele Polonii w Ameryce Łacińskiej otrzymali Karty Polaka. Podczas uroczystości w Domu Polonii w Warszawie odebrali je: Gabriel Kotecki i Lourival de Araujo Filho.

- Polska na was czeka, Polska jest na was otwarta. Zapraszamy was do Polski, jesteście Polakami - mówił pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak podczas uroczystości wręczenia pierwszej Karty Polaka mieszkańcom Ameryki Łacińskiej.

W uroczystości wziął udział także m.in. wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Zgodnie z danym MSZ Polonia w Ameryce Łacińskiej to ponad 2,5 miliona osób.

"Wspieramy Polonię mieszkającą w Ameryce Łacińskiej na wiele sposobów. To jest wsparcie z jednej strony za pośrednictwem placówek dyplomatyczno-konsularnych, to jest też wsparcie przez organizacje pozarządowe, wsparcie, które niesie Wspólnota Polska, to jest wiele przedsięwzięć kulturalnych, wiele projektów edukacyjnych otrzymujących dofinansowanie ze strony MSZ, organizowanie kursów języka polskiego, prowadzenie zespołów folklorystycznych" - mówił wiceminister spraw zagranicznych podczas uroczystości, która odbyła się w warszawskim Domu Polonii.

Zapraszamy również do warszawskiego Muzeum Fryderyka Chopina. Otwarte na nowo w 2010 roku w związku z obchodami Roku Chopinowskiego, Muzeum Fryderyka Chopina to najważniejsza narodowa instytucja pamięci Fryderyka Chopina i jednocześnie najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie. Jego misją jest kultywowanie imienia wielkiego kompozytora oraz udostępnienie wiadomości na temat jego życia i twórczości szerokiemu gronu odbiorców. Posiada największą na świecie kolekcję chopinianów. Innowacyjna forma zwiedzania Muzeum oparta jest na interakcji z odbiorcami i reakcji na indywidualne potrzeby zwiedzających. O działalności placówki Maria Wieczorkiewicz rozmawiała z Piotrem Wojciechowskim.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Iwoną i Robertem Chyllus, którzy powrócili z emigracji w Niemczech

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Rozmawiamy o tym jaką rolę w nauczaniu języka polskiego jako obcego pełni kultura, w tym kultura masowa.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.