X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

„Solidarni z Białorusią”. Stypendia NAWA dla studentów, naukowców i nauczycieli

10.10.2020 17:12
W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli. Ze wsparcia będzie mogło w sumie skorzystać 190 osób.
Audio
  • W magazynie m.in. o pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie, stypendiach dla białoruskich studentów i naukowców oraz muzycznych wyzwaniach Urszuli Dudziak [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneShutterstock.com / Mazur Travel

W magazynie "Widziane z Polski" mówimy o trudnej sytuacji epidemicznej w Polsce i na świecie.

Od soboty w Polsce, z powodu rozszerzenia się epidemii, trzeba zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej, m.in. w sklepach, w autobusach i na ulicach. Obostrzenie nie obejmuje np. lasów i plaż. Cała Polska znajduje się w żółtej strefie z wyjątkiem 32 powiatów i 6 miast, które będą czerwoną strefą z surowszymi restrykcjami.

W ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią” Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) wesprze stypendiami studentów, naukowców i nauczycieli.

NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich będą realizowały na zlecenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego trzy działania wspierające Białorusinów: „Solidarni ze studentami”, „Solidarni z naukowcami” oraz „Solidarni z nauczycielami”.

„Dziś przedstawiciele akademickiego środowiska na Białorusi, którzy walczą o demokratyczne rządy w swoim kraju, narażeni są na represje. Naszym obowiązkiem jest wyciągnięcie solidarnej dłoni pomocy w ich kierunku. Podkreślamy tym, że należymy do tego samego akademickiego świata wartości, w którym szanowna jest wolność, praworządność i demokracja” – podkreślił wiceminister nauki prof. Wojciech Maksymowicz.

W ramach działania „Solidarni ze studentami” 150 osób otrzyma stypendia na rok akademicki 2020/2021. NAWA przeznaczy na nie 2 mln zł. Dla 25 naukowców z Białorusi przewidziane są natomiast stypendia na prowadzenie badań naukowych na polskich uczelniach i w instytutach badawczo-naukowych. Budżet działania „Solidarni z naukowcami” to 2 mln zł.

„Studenci i naukowcy bez względu na miejsce zamieszkania powinni mieć swobodny dostęp do edukacji, prowadzenia badań naukowych oraz decydowania o swojej przyszłości” – powiedziała dr Grażyna Żebrowska, dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, w rozmowie z Marią Wieczorkiewicz.

Dr Grażyna Żebrowska przypomniała, że to kolejne działania, które NAWA podejmuje w geście solidarności z Białorusią. Jeszcze w sierpniu agencja zaoferowała 100 osobom zaoferowaliśmy bezpłatne miejsca w ramach programu „Letnie kursy języka i kultury polskiej”.

Naszym gościem jest Urszula Dudziak, znana wokalistka jazzowa, zasłużenie nazywana damą jazzu. Nagrywała i występowała ze światowymi gwiazdami tego gatunku muzyki. Przez kilka dni przebywała ostatnio w Warszawie przy okazji premiery filmu z jej udziałem. Klaudiusz Madeja skorzystał z okazji, aby poprosić naszą gwiazdę o krótką rozmowę.

W cyklu "Kierunek: Polska" dziś spotkanie z Jolantą Grochalą, która wraz z rodziną, powróciła do kraju z emigracji w Wielkiej Brytanii.

W naszym programie także audycja z cyklu "Język polski bez granic". Dziś rozmawiamy o języku jakim posługują się Polacy za granicą.

Do wysłuchania magazynu "Widziane z Polski" zaprasza Halina Ostas.