X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x
Lato z Radiem 2019

Na tropie brudnicy mniszki. Lato z Radiem w Celestynowie

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 15:49
Jest w nim pełno ścieżek, wokół śpiewają ptaki i można się zgubić. Gdzie tym razem zawędrowała reporterka "Lata z Radiem"? Tak, do lasu! A dokładnie do Nadleśnictwa Celestynów.
Audio
  • Co znajdziemy w lesie w Celestynowie? (Jedynka/ Lato z Radiem)
Polskie Radio w Nadleśnictwie Celestynów
Polskie Radio w Nadleśnictwie CelestynówFoto: Polskie Radio

Dlaczego leśnicy nie gubią się w lesie? - Pracownicy terenowi mają zmysł orientacji w terenie. Jest to kwestia ilości spędzonego czasu w lesie - przyznaje Maciej Świeć, leśniczy z Leśnictwa Torfy.

Okazuje się, że w lesie można również znaleźć… pułapki. Na przykład na brudnice mniszki? Do czego one służą? - Na las czeka wiele zagrożeń i jest to m.in. brudnica mniszka. Pułapka wisi na gałęzi, od spodu znajduje się sztuczny feromon, który imituje feromony wysyłane przez samice. Samce myślą, że gdzieś w okolicy znajduje się samica, wlatują do środka i wpadają do woreczka. Naszym zadaniem jest sprawdzić liczbę samców, a następnie policzyć samice znajdujące się na pniach drzew. W ten sposób Zakład Ochrony Lasu oszacuje, jakie zagrożenie z powodu tego szkodnika będzie w przyszłym roku - mówi Szymon Wojtyszyn z Zespołu Edukacji w Nadleśnictwie Celestynów.

Nasza reporterka zobaczyła również, jak wygląda tropienie. - Widzimy tutaj czarne pióra w białe kropeczki. Są to piórka najprawdopodobniej dzięcioła dużego, którego zaatakował jakiś drapieżnik. Ślad w ziemi wskazuje, że ptak został wręcz wbity w grunt. Musiała tutaj odbywać się walka i dzięcioła prawdopodobnie zaatakował krogulec albo jastrząb - wskazuje Róża Brytan ze Służby Leśnej ds. edukacji leśnej.

Jak leśniczy mierzy wysokość drzewa? Do czego służą cechówka i ryszpak? Co oznacza szyszka znajdująca się pod dębem?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Lato z Radiem

Prowadzi: Daniel Wydrych

Reporter: Anna Hardej

Goście: Maciej Świeć (leśniczy z Leśnictwa Torfy), Szymon Wojtyszyn (Nadleśnictwo Celestynów), Róża Brytan (Nadleśnictwo Celestynów)

Data emisji: 05.07.2019

Godzina emisji: 9.23, 10.15, 11.14, 11.42

DS, K.A

Zobacz więcej na temat: las zwierzęta drzewa
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak