X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Bankructwo spółki dzierżawiącej Wilczy Szaniec Hitlera

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 09:15
Sąd Rejonowy w Olsztynie ogłosił upadłość spółki Wilcze Gniazdo, która przez ostatnie lata dzierżawiła byłą kwaterę Hitlera Wilczy Szaniec w Gierłoży (warmińsko-Mazurskie).Obecnie Wilczym Szańcem, który jest majątkiem Skarbu Państwa, zarządzają Lasy Państwowe.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera.
Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Foto: Wikimedia Commons

Rzeczniczka Sądu Okręgowego w Olsztynie Agnieszka Żegarska poinformował we wtorek PAP, że Sąd Rejonowy w Olsztynie w wydziale gospodarczym postanowieniem 16 listopada ogłosił upadłość spółki „Wilcze Gniazdo” Joint-Venture spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie.

Wyznaczono syndyka masy upadłościowej

"Wniosek o ogłoszenie upadłości złożyła spółka +Wilcze Gniazdo+ Joint-Venture spółka z o.o. z siedzibą w Olsztynie. Syndykiem upadłości wyznaczono Radosława Matysa" - podała.

Radca prawny Radosław Matys poinformował PAP, że obecnie jako syndyk przystępuje do objęcia majątku upadłego i wykona tak zwany spis z inwentarza. Następnie rzeczoznawca oceni wartość majątku spółki. Wierzyciele sami zgłaszać będą swoje roszczenia, albo w razie udokumentowanych zapisów w księgach rachunkowych syndyk będzie o nich powiadamiał wierzycieli.

Spółka dzierżawiąca Wilcze Gniazdo jest winna Lasom Państwowym 4 mln zł

Nadleśniczy nadleśnictwa Srokowo Zenon Piotrowicz powiedział PAP, że spółka która przez lata była dzierżawcą Wilczego Szańca jest winna Skarbowi Państwa ponad 4 mln zł. To pieniądze z tytułu niepłacenia czynszu dzierżawnego a następnie po wypowiedzeniu umowy na dzierżawę opłaty z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości. Zadłużenie spółki wobec Lasów Państwowych narosło przez prawie 2,5 roku od 2015 r.

Spółka nie wywiązała się z obowiązków dzierżawcy

W 2012 r. nadleśnictwo, po przetargu w którym wzięło udział dwóch oferentów, podpisało ze spółką 20-letnią umowę dzierżawy. Zgodnie z nią, dzierżawca miał płacić czynsz (plus procentowy udział w przychodach z dzierżawy), wykonywać remonty i modernizacje (w tym te, które poprawiają bezpieczeństwo zwiedzających) oraz współpracować z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy projekcie edukacyjno-historycznym.

W marcu 2015 r. nadleśnictwo uznało, iż dzierżawca nie wywiązuje się z warunków umowy (m.in. od dłuższego czasu nie płacił czynszu, choć działalność była prowadzona, nie było też współpracy z resortem kultury) i ją wypowiedziało. Procesy sądowe w tej sprawie trwały wiele lat.

Ostatecznie w kwietniu tego roku komornik wszedł na teren Wilczego Szańca i zajął majątek by przekazać go następnie Lasom Państwowym.

Wilczy Szaniec (Wolfsschanze), położony w lasach w okolicach Kętrzyna, był w latach 1941-1944 kwaterą główną Adolfa Hitlera. Był to zamaskowany w lesie kompleks ok. 200 budynków: schronów i baraków. W jego skład wchodziły również dwa lotniska, elektrownia, dworzec kolejowy, ciepłownie, centrale dalekopisowe.

Kwatera miała powierzchnię 250 ha i pierwotnie była otoczona zasiekami, a następnie także polem minowym. Co kilkaset metrów ustawione były kilkunastometrowej wysokości drewniane wieże obserwacyjne, a także stanowiska ciężkich karabinów maszynowych.

W Gierłoży 20 lipca 1944 r. płk Claus von Stauffenberg przeprowadził nieudany zamach na Hitlera. Dziś Wilczy Szaniec jest jedną z największych atrakcji turystycznych Mazur.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: upadłość firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak