more_horiz
Gospodarka

W tym roku rynek pracy będzie stygł, ale nadal będzie nieźle

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 08:28
W 2019 roku gospodarka lekko wyhamuje. Firmy zwolnią tempo inwestycji, a rynek pracy będzie stygł - prognozują ekonomiści. Pracodawcy nadal będą się borykać z niedoborem rąk do pracy i wyższymi kosztami, ale, jak mówi Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, jest szansa, że te problemy w tym roku nie będą się zaogniać.
Audio
  • Ochłodzenie na rynku pracy. Jakie prognozy na ten rok? (Elżbieta Szczerbak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

- Prognozy zapisane w budżecie na ten rok mowią o wzroście gospodarczym na poziomie 3,8 procent, czyli niższym niż obecnie, ale nadal to będzie wynik, który będzie stymulował rynek pracy. Możemy spodziewać się, że firmy dalej będą tworzyły miejsca pracy, choć pewnie w mniejszej liczbie niż obecnie. Nadal będą jednak musiały borykać się z problemami podażowymi, bo demografia nas dogania - wskazuje ekspert. Dodaje, że kłopotem będą też rosnące koszty pracy, w tym presja na wzrost wynagrodzeń i wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Będzie odpływ pracowników z Ukrainy?

Dużo mówi się o tym, że Niemcy otworzą szerzej rynek pracy dla pracowników ze wschodu. Andrzej Kubisiak podkreśla, że będzie to wyzwanie dla naszych firm, bo wielu Ukraińców może zdecydować się wyjechać za Odrę z powodu wyższych wynagrodzeń. Na naszą korzyść działa natomiast m.in. mniejsza bariera językowa dla Ukraińców w Polsce czy też lepsze rozeznanie przez nich naszego rynku niż niemieckiego.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Polskie Radio 24, Elżbieta Szczerbak, md

Zobacz więcej na temat: Elżbieta Szczerbak firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sygnalista w firmie: dla jednych skarb, dla innych - zakała

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2017 20:21
Jak szacuje w ostatnim raporcie z 2016 roku amerykańskie Stowarzyszenie Biegłych ds. Przestępstw i Nadużyć Gospodarczych, sygnaliści ujawniają globalnie ok. 40 proc. przypadków oszustw i korupcji w biznesie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pieczątki znikną z urzędów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 18:20
W ciągu najbliższego roku z ok. 170 ustaw i rozporządzeń zniknąć mają wymagania stosowania różnego rodzaju pieczątek i pieczęci. Rada Ministrów przyjęła dokument rekomendujący takie działanie.
rozwiń zwiń