X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prawie 130 tys. firm chętnych na mały ZUS. Ale może być ich jeszcze więcej

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 08:33
Ponad 127 tysięcy przedsiębiorców przeszło na mały ZUS. Termin upłynął o północy z wtorku na środę - ale do ministerstwa spływają jeszcze wnioski - mówi Marek Niedużak z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.
Audio
  • Chrapka na mały ZUS. Zgłosiło się prawie 130 tys. firm (Marcin Jagiełowicz/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, chainarong06

Jak wyjaśnia, w tej sprawie, podobnie jak w przypadku wielu innych, decyduje data stempla pocztowego, więc ostatecznie wniosków może być więcej niż te 127 tysięcy. Co więcej, firmy na mały ZUS mogą przejść także w trakcie roku, o ile zrezygnują z innych preferencji składkowych.

Większość przedsiębiorców, którzy nie korzystali wcześniej z żadnych ulg, obowiązywał jednak siedmiodniowy termin od 2 stycznia do ósmego. O wydlużenie go wnioskował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. Jego zastępca Jacek Cieplak mówi, ze chodziło o to, by firmy miały czas na zarejestrowanie się do końca stycznia. Na razie jednak rzecznik nie otrzymał odpowiedzi, bo pismo zostało skierowane do ustawodawcy, czyli MPiT.

Wydłużenie terminu wymagałoby nowelizacji

Ministerstwo wyjaśnia, że siedmiodniowy termin wynika z ustawy - jego przesunięcie to nie kwestia decyzji premiera, tylko nowelizacji. Marek Niedużak mówi, że te 7 dni to ogólny termin zgłaszania ZUS-owi zmiany w danych osoby ubezpieczonej, a decyzja ws. skorzystania z małego ZUS-u właśnie tym przepisom podlega.

Ministerstwo nie wyklucza, że w tym roku zajmie się nowelizacją ustawy tak by w przyszłym roku przedsiębiorcy mieli więcej czasu na składanie wniosków. Przypomnijmy, z nowych przepisów mogli skorzystać przedsiębiorcy, których roczne przychody nie przekraczają 30-krotności minimalnego wynagrodzenia. Składki przy małym ZUSie mogą być niższe nawet o około 600 złotych. Ale jest też druga strona medalu - niższa emerytura.

Szacuje się, że wszystkich uprawnionych do małego ZUSu jest około 170 tysięcy, nie licząc tych, którzy dzięki niemu wyjdą z szarej strefy.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Marcin Jagiełowicz, md

Zobacz więcej na temat: ZUS firma
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Apel do premiera w sprawie małego ZUS. "Będzie więcej beneficjentów"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:00
Prośbę o wydłużenie do końca stycznia 2019 r. terminu rejestracji tzw. małego ZUS do premiera Mateusza Morawieckiego przesłał Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Masz przychód niższy niż 63 tys. zł. ? Skorzystaj z małego ZUS-u

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 11:27
To ma być ułatwienie dla firm, które prowadzą działalność na małą skalę. Jeszcze tylko do wtorku, 8 stycznia, można zgłaszać wnioski i skorzystanie z tzw. małego ZUS-u, czyli obniżonych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne. Prawo do tego mają te firmy, które w czasie działalności w całym zeszłym roku uzyskały przychód nie wyższy niż 63 tysięcy złotych, co jest trzydziestokrotnością minimalnego wynagrodzenia w 2018 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mała zmiana w Małym ZUS? "Jest to możliwe"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 14:10
Sejm może na jednym z najbliższych posiedzeń zmienić ustawę, by wydłużyć termin rejestracji Małego ZUS - powiedział rzecznik MŚP Adam Abramowicz. Zaznaczył, że nie będzie konieczności zmiany ustawy, jeśli dużo osób się zarejestruje.
rozwiń zwiń