more_horiz
Gospodarka

Badanie: małe firmy narzekają głównie na skomplikowane i zmienne prawo

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 09:16
 Niestabilne i skomplikowane prawo jest największą bolączką sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce - wynika z badań firmy D.A.S.
Audio
  • Niestabilne prawo podcina skrzydła małym firmom (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Robert Szywalski z D.A.S mówi, że badania wykazały, że 35 procent małych przedsiębiorstw jako podstawowy problem w swojej działalności wskazuje zmienne i trudne do interpretacji prawo. Jak dodaje, w 2017 roku akty prawne w Polsce zajęły ponad 27 tysięcy stron A4.

- Nikt nie jest w stanie tego na bieżąco śledzić - podkreśla.

Kłopotliwe prawo


Nieco ponad 8,5 procent małych i średnich przedsiębiorstw ma własny dział prawny lub prawnika w firmie. Wątpliwości mogą prowadzić do błędów dotkliwych w skutkach dla firmy. To ogromne utrudnienie, szczególnie dla mniejszych przedsiębiorstw - przekonuje ekspert. Pomóc w tej kwestii może być ubezpieczenie ochrony prawnej, zapewniające codzienną możliwość konsultacji z prawnikiem, a jeśli sprawa trafi do sądu - to pokrywające także wszelkie koszty sądowe.

Problem znany od lat

Polscy przedsiębiorcy już od wielu lat wskazują na niestabilne, niezrozumiałe i trudne w interpretacji przepisy prawa - przyznaje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich. Wskazuje, że skomplikowane prawo to wielkie koszty dla firm, co może się przełożyć na płynność. Poza tym - zaznacza ekspert - nawet próba zabezpieczenia się przed ewentualnym naruszeniem prawa nie zawsze daje gwarancję, że nie spotkają nas przykre konsekwencje.

- Przedsiębiorca działając w dobrej wierze, nie chcąc naruszać prawa i działając według wykładni przepisów, przygotowanej przez instytucje publiczne, nie ma gwarancji, że w przyszłości te przepisy nie zostaną zreinterpretowane na jego niekorzyść - mówi.

Wśród pozostałych problemów badani wskazywali na zbyt restrykcyjną aktywność urzędów skarbowych, nieuczciwą konkurencję i dominację dużych przedsiębiorstw, a także zatory płatnicze czy zaległości kontrahentów.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: firma prawo Tomasz Matusiak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sejm uchwalił pakiet ustaw dla małych i średnich przedsiębiorstw

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:25
Możliwość wliczenia pracy małżonka w koszt uzyskania przychodu czy jednorazowego rozliczenia straty podatkowej do 5 mln zł; zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla 5 mln pracowników najmniej wypadkowych branż – to efekty Pakietu MŚP, który w piątek uchwalił Sejm.
rozwiń zwiń

Czytaj także

NIK uważa, że firmy rodzinne wciąż napotykają bariery prawne

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 15:46
Firmy rodzinne wciąż napotykają na bariery prawne, które nie pozwalają im swobodnie się rozwijać - wynika z raportu NIK. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, które wypracowało pakiet 100 zmian dla firm deklaruje, że obserwuje wdrażanie przepisów, w razie czego będzie reagować.
rozwiń zwiń