X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Crowdfunding w Polsce rośnie: zbierze w tym roku 700 mln zł

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2019 18:29
Crowdfunding, czyli zbiórki pieniędzy przez Internet stają się coraz powszechniejsze. Rynek szybko rośnie - ocenia się, że w tym roku wzrost wyniesie ponad 140 procent i osiągnie wartość 700 milionów zł.
Audio
  • O crowdfundingu mówi w radiowej Jedynce Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny serwisu Fintek.pl. oraz mówi Monika Urban z z portalu Siepomaga.pl./Aleksandra Tycner, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Crowdfunding, czyli zbiórki pieniędzy przez Internet stają się coraz powszechniejsze.
Crowdfunding, czyli zbiórki pieniędzy przez Internet stają się coraz powszechniejsze. Foto: pixabay

− Ten rynek w Polsce ma jeszcze duży potencjał wzrostu, bo w gruncie rzeczy jest bardzo mały. Mówi się o nich platformy do zbierania pieniędzy, crowdfundingowe, ale przecież one bardzo się między sobą różnią - wyjaśnia Łukasz Piechowiak, redaktor naczelny serwisu Fintek.pl.

Dwa rodzaje crowdfundingu

I wyjaśnia, że platformy crowfundingowe dzielą się na charytatywne, pozyskujące np. środki na podróż dookoła świata oraz na inwestycyjne, pozyskujące kapitał na prowadzenie działalności biznesowej.

Gospodarce sprzyja crowfunding udziałowy

− Każda ma wpływ na rozwój gospodarczy, bo zapełnia jakąś lukę i potrzebę, ale na rozwój gospodarczy największy wpływ na crowdfunding udziałowy – podkreśla gość radiowej Jedynki.

− Zbiórki w Internecie są proste i bezpieczne, a crowdfunding udziałowy to zrzucanie się na czyjś biznes z intencją zarobienia na nim w  przyszłości  - dodaje Łukasz Piechowiak.

Crowdfunding jest prosty

Jak wyjaśnia, wystarczy, że grupa osób, która ma pomysł na biznes, ale nie ma możliwości pozyskania kapitału np. z banku ogłosi się w internecie.

− Duże znaczenie ma ich charyzma, bo muszą przekonać potencjalnych inwestorów do swoich pomysłów – mówi Piechowiak.

− A inwestorem może być każdy, wystarczy pięć kliknięć i ma się już akcje takiego projektu biznesowego - dodaje.

Od roku można w crowdfundingu można zebrać do 1 mln euro

W 2018 roku  zwiększono limity pozwalające na pozyskanie finansowania w tym modelu do 1 miliona euro.  Powinno to zwiększyć zainteresowanie się tą formą pozyskiwania funduszy.

Z crowdfundingu korzysta tylko 2 proc. start-upów

Badania z 2017 roku pokazały, że  korzystało z niej zaledwie 2 procent polskich start-upów.

− Z kolei najpopularniejszym w Polsce serwisem crowdfundingowym, prowadzonym przez organizację pozarządową, czyli fundację  Siepomaga, jest  poznański portal Siepomaga.pl - mówi Monika Urban z tego portalu.

I dodaje, że portal cieszy się zaufaniem 3,5 mln darczyńców, tylko w 2018 r. zebrał kwotę 150 mln zł na pomoc osobom potrzebującym.

− Dziś aż trudno wyobrazić sobie działalność charytatywną bez Internetu - podkreśla Monika Urban.

Pozwala on na zbieranie bardzo dużych kwot w bardzo krótkim czasie, można powiedzieć, że dzięki niemu „sięgamy gwiazd” – mówi Monika Urban.

Szybki rozwój finansowania społecznościowego to zasługa także smartfonów. Mają już je niemal wszyscy i platformy crowdfundingowe przystosowały się do wymogów niewielkich ekranów.

Transakcje mobilne stanowią dziś ponad połowę wartości rynku crowdfundingu  i jego wzrost dokonuje się właśnie poprzez smartfony.

"Prognozy o wartości rynku crowdfundingu w 2019 zostały przygotowane przez platformę Zrzutka.pl."

Aleksandra Michałek - Tycner, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska w czołówce najlepszych krajów do inwestowania i przyjaznych start-upom

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 17:41
Polska zajęła drugie miejsce w najnowszym rankingu "CEOWORLD Magazine", prezentującym 50 krajów najlepszych do inwestowania i prowadzenia biznesu. Jest także siódma wśród krajów najbardziej przyjaznym start-upom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prosta spółka akcyjna: wynalazcy i innowatorzy założą spółkę akcyjną już za złotówkę i w ciągu 24 godzin

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 12:16
Rząd przyjął projekt ustawy o prostej spółce akcyjnej. Dzięki niej do założenia nowej firmy technologicznej wystarczy przysłowiowa złotówka, a jej zarządzanie będzie prostsze i mniej kosztowne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Start-upy to przyszłość naszej gospodarki, ale na wielkie sukcesy potrzeba czasu

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2019 19:01
Grupa młodych, dynamicznych ludzi, prosty, ale błyskotliwy i dający się przekuć w praktykę pomysł, wsparcie od filantropa lub anioła biznesu - to bardzo skrócony "przepis" na stworzenie start-upu, który, przynajmniej w teorii, może podbić globalny rynek. W Polsce funkcjonuje około trzech tysięcy takich firm. Wiele z nich nie przetrwa próby czasu, ale te które przetrwają, to nadzieja dla gospodarki. Dziś przyglądamy się sytuacji start-upów w Polsce i zmianom w polskim ekosystemie startupowym.
rozwiń zwiń