Atrakcyjne pożyczki na turystykę na terenie Polski Wschodniej

2019-03-06, 09:30

Atrakcyjne pożyczki na turystykę na terenie Polski Wschodniej
W Polsce jest wiele pięknych tras rowerowych.Foto: pixabay

Rośnie tempo udzielania pożyczek na rozwój turystyki w pięciu województwach Polski Wschodniej.

Posłuchaj

Kto i na jakich zasadach może otrzymać pożyczkę na rozwój turystyki w Polsce Wschodniej, wyjaśnia w Polskim Radiu 24 Jasińska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
+
Dodaj do playlisty

 - Tylko w ciągu ostatnich 5 miesięcy finansowanie dostało 50 projektów, a pomogły zmiany zasad udzielania tych pożyczek - mówi Magdalena Jasińska z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju.

Oprocentowanie pożyczek w wysokości 1,87 proc.

Jak wyjaśnia, resort postarał się aby ich oprocentowanie było jeszcze bardziej atrakcyjne, i wynosi obecnie 1,87 proc.

− A ponadto, z pożyczek mogą skorzystać przedsiębiorcy bez względu na to, gdzie zarejestrowali swoją działalność, warunkiem jest aby inwestycje ulokowali na terenie pięciu województw Polski Wschodniej – mówi Magdalena Jasińska.

Pożyczki na miejsca noclegowe, gastronomię, obiekty sportowe

I dodaje, że pożyczki na rozwój turystyki wspierają różne inwestycje. Mogą to być obiekty noclegowe, gastronomiczne, obiekty sportowe, związane z kulturą czy turystyką zdrowotną. Firmy inwestują też w rękodzieło, produkcję ekologicznych, regionalnych produktów i transport turystyczny.

Jakie są warunki uzyskania pożyczki

Zasady udzielania i spłaty pożyczek są dopasowane do potrzeb.

Jak wyjaśnia gość Polskiego Radia 24, przy pożyczkach wymagany jest 20-procentowy wkład własny oraz zwyczajowe zabezpieczenie.

Pożyczka bez opłat i prowizji

Za udzielenie pożyczki nie ponosi się żadnych prowizji i opłat, przy pożyczkach o wartości powyżej 250 tys. zł i gdzie gross środków zostanie wykorzystana na materiały budowlane, istnieje możliwość spłaty przez 7 lat – dopowiada gość PR24.

Ponadto pożyczki na rozwój turystyki uwzględniają sezonowość tej branży, a to oznacza, że można sobie ułożyć spłaty pożyczki pod kątem dobrego czy gorszego sezonu – mówi Magdalena Jasińska.

Ponadto dwie grupy przedsiębiorców traktowane są wyjątkowo – to ci, którzy działają krócej niż dwa lata lub ich obiekty mają status miejsca przyjaznego rowerzyście Wschodniego Szlaku Rowerowego. W tych przypadkach nie jest wymagany wkład własny, a oprocentowanie pożyczki wynosi połowę podstawowej stawki, czyli 0,935 proc.

Pożyczki będą udzielane do 2026 roku. Warto jeszcze teraz przed sezonem pomyśleć o takim rozwiązaniu, bo decyzja o udzieleniu pożyczki zapada w ciągu czterech tygodni.

Sylwia Zadrożna, jk

Polecane

Wróć do strony głównej