X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Połowa mikrofirm zadowolona ze swojej sytuacji. Czy to „aż”, czy „tylko” połowa?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2019 16:01
Prawie połowa, czyli 47 proc. polskich mikrofirm, ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą lub bardzo dobrą. Czy to „aż połowa”, czy „tylko połowa” – stara się odpowiedzieć Polski Instytut Ekonomiczny, który zaprezentował wyniki badania "Mikrofirmy pod lupą".
Audio
  • Blisko 80 procent procent działających w Polsce mikrofirm ocenia swoją sytuacje finansową jako dobrą, poprawną lub bardzo dobrą - wynika z przedstawionego dziś badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Andrzej Kubisiak z Instytutu podkreśla, że badanie wykazało też, iż mimo korzystnej sytuacji finansowej 1/3 tych firm nie podejmuje, ani nie planuj
  • Andrzej Kubisiak zwrócił uwagę, że jeśli chodzi o poziom zadowolenia, to największy jest wśród osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Najczęściej ta działalność dotyczy usług profesjonalnych./IAR/.
  • Badanie wykonane zostało metodą Capi czyli za pomocą bezpośrednich wywiadów z właścicielami firm lub kadrą menedżerską. Próba wyniosła 400 przedsiębiorstw zatrudniających mniej niż 10 osób. /IAR/.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod koniec 2017 roku w Polsce działało 2,3 mln mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób.
Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod koniec 2017 roku w Polsce działało 2,3 mln mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób. Foto: pixabay

To, że to może być to „aż połowa”, świadczą negatywne opinie przedsiębiorców, uznających wysokie podatki, rosnące koszty pracy i konkurencję z firmami w szarej strefie za główne bariery w prowadzeniu działalności mikroprzedsiębiorcy.

Najwięcej niezadowolonych z sytuacji swojej firmy w budowlance, transporcie, handlu

"Grupę malkontentów", która najmocniej skarży się na bariery utrudniające ich działalność, stanowią głównie mikrofirmy związane z budownictwem, transportem, handlem i przetwórstwem przemysłowym o stażu 5-10 lat na rynku i obrotach przekraczających w 2017 r. 100 tys. zł - wyliczył PIE.

Wśród najbardziej zadowolonych przedstawiciele usług biznesowych

Do najbardziej zadowolonych mikroprzedsiębiorców należą natomiast przedstawiciele usług biznesowych, którzy funkcjonują na rynku nie dłużej niż 5 lat, a ich obroty w 2017 roku nie przekroczyły 100 tys. zł.

2,3 mln mikrofirm w Polsce

Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego pod koniec 2017 roku w Polsce działało 2,3 mln mikroprzedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających mniej niż 10 osób.

W 2017 r. na 1000 mieszkańców przypadało w Polsce średnio 58,6 mikrofirm. W porównaniu z 2013 r., wzrost wyniósł 14 proc., średnie tempo rocznego wzrostu liczby mikroprzedsiębiorstw w latach 2013-2017 wynosiło 3,3 proc.

Małe firmy zapewniają połowę miejsc pracy w Polsce

− Mikro i małe podmioty zapewniają ponad połowę miejsc pracy w polskiej gospodarce – odpowiednio 40 proc. i 12 proc – mówi Marek Niedużak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Jak dodaje, to właśnie dlatego większość działań legislacyjnych MPiT, a wcześniej MR, nakierowanych jest na poprawę otoczenia regulacyjnego takich właśnie firm. Warto tu wymienić m.in. 100 zmian dla firm, Konstytucję Biznesu, ustawę dot. sukcesji, Pakiet MŚP, Mały ZUS czy E-akta. W sumie w tej kadencji mamy na koncie zmiany, które przyniosły, głównie drobnym, przedsiębiorcom cały szereg ułatwień i 20 miliardów złotych oszczędności w perspektywie 10 lat. A to jeszcze nie koniec. Już niebawem rząd przyjmie projekt ustawy, który ma chronić mały biznes przed zatorami płatniczymi ze strony większych kontrahentów.

PIE, PAP, jk

Zobacz więcej na temat: firmy finanse
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak