X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest realna szansa na zmniejszenie największej zmory małych firm. Rządowa ustawa o zatorach płatniczych trafiła do Sejmu

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2019 19:25
Od przyszłego roku wejdą w życie przepisy mające na celu zmniejszenie zatorów płatniczych, które ograniczają rozwój małych i średnich przedsiębiorstw – zapowiedziała w czwartek w Lublinie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z przedsiębiorcami, , 23 bm. w Lublinie nt. ułatwień dla biznesu.
Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas spotkania z przedsiębiorcami, , 23 bm. w Lublinie nt. ułatwień dla biznesu. Foto: PAP/Wojtek Jargiło

Ustawa o zatorach płatniczych została już przyjęta przez radę ministrów.

Ustawa jest już w Sejmie, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2020 r.

−Jest w Sejmie, mamy nadzieję zakończyć proces legislacyjny do wakacji, a nowe rozwiązania wejdą w życie od 1 stycznia przyszłego roku – powiedziała Emilewicz.

Nie będzie się już opłacać odwlekanie płatności

Nowe rozwiązania mają sprawić, że dla firm nie będzie już opłacalne odwlekanie płatności, aby w ten sposób kredytować się kosztem dostawców towarów i usług.

Zatory płatnicze – największy problem dla 80 proc. firm

−Około 80 proc. firm, które pytaliśmy, mówi, że to jest podstawowy ich problem rozwojowy. To są setki milionów złotych, które dzisiaj zamiast być zaciągane jako kredyty w banku, zaciągane są u najsłabszych, małych i średnich przedsiębiorców” – powiedziała Emilewicz.

Obecnie płatność po 190 dniach jest w Polsce standardem

− Prawo na to obecnie pozwala, przedsiębiorcy kredytują się u swoich podwykonawców w terminach nieznanych w innych krajach Unii Europejskiej. Jak pokazują nasze badania termin płatności faktury wynoszący 190 dni nie jest w Polsce wyjątkiem, ale standardem – dodała Emilewicz.

Zatory prowadzą nie tylko do braku płynności firmy, to też bankructwa

Zatory płatnicze są powodem ograniczania inwestycji w firmach, barierą w zatrudnianiu nowych pracowników i bankructw.

− Mieliśmy falę informacji o bankructwach firm, na przykład w branży budowlanej, wynikała właśnie z tego, że powstawały ogromne wielomiesięczne zatory płatnicze” – wskazała Emilewicz.

Nowe prawo skróci płatności do 30 lub 60 dni

Ustawa o zatorach płatniczych m.in. skróci ustawowe terminy płatności. W przypadku administracji będzie to 30 dni z wyłączeniem sektora szpitalnego, a 60 dni w relacjach duży podmiot gospodarczy do małego. Wprowadzony zostanie obowiązkowy rejestr praktyk płatniczych, gdzie największe firmy będą musiały raportować, w jakim czasie płacą swoje zobowiązania.

Wyższe odsetki za nieterminowe faktury

Podniesione zostaną odsetki z tytułu niezapłaconych faktur, z obecnych 9,5 proc. do 11,5 proc. „Mamy nadzieję, że dzięki temu przedsiębiorcy zaczną brać kredyty w banku, a nie u swoich kontrahentów” – powiedziała Emilewicz.

Emilewicz uczestniczyła w Lublinie w spotkaniu z przedsiębiorcami, zorganizowanym w ramach drugiej edycji cyklu „Prawo do przedsiębiorczości – małe firmy, wielkie zmiany”. To 20 konferencji organizowanych w maju i czerwcu przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w większych miastach całej Polski na temat zmian w prawie służących rozwojowi firm. Podczas tych spotkań przedsiębiorcy mogą się dowiedzieć jak skorzystać z nowych rozwiązań wprowadzonych m.in. przez Konstytucję Biznesu.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak