X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Sukcesja w firmach: w ewidencji jest już 7 tys. zarządców sukcesyjnych

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 14:01
Po 6 miesiącach obowiązywania ustawy dot. sukcesji firm jednoosobowych, mamy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej ok. 7 tys. zarządców sukcesyjnych i 365 przypadków sprawowania zarządu sukcesyjnego - powiedział wiceszef MPiT Marek Niedużak.
Sukcesja, czyli umożliwienie ciągłości działania firmy po śmierci właściciela, to jedno z kluczowych wyzwań polskich przedsiębiorstw.
Sukcesja, czyli umożliwienie ciągłości działania firmy po śmierci właściciela, to jedno z kluczowych wyzwań polskich przedsiębiorstw.Foto: pixabay

Jak mówił w piątek wiceminister przedsiębiorczości i technologii dziennikarzom, sukcesja, czyli umożliwienie ciągłości działania firmy po śmierci właściciela, to jedno z kluczowych wyzwań polskich przedsiębiorstw.

Zarządca sukcesyjny chroni firmę przed formalnymi konsekwencjami śmierci właściciela

Zgodnie w ustawą o sukcesji, która weszła w życie 25 listopada 2018 roku, jeśli firma wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) ma zarządcę sukcesyjnego, to po śmierci jej właściciela w mocy pozostaną umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, pozwolenia czy koncesje związane z jego przedsiębiorstwem; przez okres sprawowania zarządu sukcesyjnego można też posługiwać się nazwą firmy, NIP-em i firmowym kontem zmarłego przedsiębiorcy.

Przepisy o sukcesji będą uzupełnione o regulacje dotyczące większych firm

"Mikro-, małe i średnie firmy, do których skierowana jest ustawa o zarządzie sukcesyjnym, przeważają w naszym kraju. Jednak obecnie obowiązujące rozwiązania wymagają uzupełnienia, które uwzględni inne formy prowadzenia biznesu" - mówił Niedużak.

Podkreślił, że w związku z tym przygotowywane są rozwiązania dot. sukcesji w odniesieniu do spółek handlowych. "Przewiduje to część rozwiązań składających się na Pakiet Przyjazne Prawo, który jest już po konsultacjach" - powiedział.

W Polsce potencjalnie 100 tys. firm "sukcesyjnych"

Z niedawnego raportu PARP wynika, że w najbliższym czasie nawet 100 tys. przedsiębiorstw rocznie może być potencjalnie objętych problemem sukcesji. "To jest tendencja wzrostowa związana ze starzeniem się naszych przedsiębiorców" - tłumaczyła podczas piątkowego spotkania radca prawny w MPiT Katarzyna Skrzek.

Kolejne zmiany ułatwiające sukcesję w firmie

Odnosząc się do kolejnych zmian, których celem jest ułatwienie sukcesji przedsiębiorstw w ramach Pakietu Przyjazne Prawo, Skrzek wskazała m.in. na umożliwienie spółkom osobowym funkcjonowania nawet do roku po śmierci wspólnika - obecnie obowiązujące przepisy przewidują obowiązek likwidacji takiej firmy.

- Myślimy też np. o wprowadzeniu możliwości odroczenia płatności, obniżenia bądź rozłożenia na raty zachowku w przypadku, gdy spadek obejmuje przedsiębiorstwo. To rozwiązanie ma być analogiczne do stosowanego w przypadku gospodarstw rolnych i regulacji dzisiaj już obowiązujących na gruncie kodeksu cywilnego" - wyjaśniła.

Kolejna zmiana miałaby dotyczyć możliwości zawarcia umowy o zrzeczenie się zachowku - jako jednego z typów umowy o dziedziczenie. - Dodatkowo, po konsultacjach publicznych, chcielibyśmy, żeby możliwe było także zrzeczenie się zachowku. "Z zastrzeżeniem, że (...) spadkobiercą będzie określona osoba - mówiła.

Skrzek zaznaczyła, że zmiany, nad którymi pracuje resort są odpowiedzią na postulaty, które wpływały od przedsiębiorców do MPiT. - Są to rozwiązania, które mają odpowiedzieć na praktyczne problemy - zaznaczyła.

Wiceminister Niedużak zachęcił przedsiębiorców do ustanawiania zarządców sukcesyjnych, "by zabezpieczyć swoje firmy i dać im szansę na rozwój w rękach kolejnego pokolenia".

Jak ustanowić zarządcę sukcesyjnego

Jak przypomina MPiT, w myśl obowiązującej ustawy każdy przedsiębiorca może ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Wymaga to złożenia stosownego oświadczenia i uzyskania - na piśmie - zgody zarządcy na pełnienie funkcji.

"Następnie należy złożyć wniosek o wpis zarządcy do CEIDG. Zachęcamy do zrobienia tego online (można też w urzędzie gminy). Zmiany w CEIDG można dokonać bezpłatnie i bez zbędnych formalności. Wystarczy wypełnić formularz, wpisując dane zarządcy, a następnie wysłać wniosek" - informuje resort. Jak załatwić sprawę online, można dowiedzieć się pod adresem biznes.gov.pl/sukcesja. Dodano, że zarządcę sukcesyjnego mogą też powołać spadkobiercy zmarłego przedsiębiorcy - w terminie dwóch miesięcy od zgonu przedsiębiorcy - w formie aktu notarialnego.

- W gąszczu przepisów ta ustawa jest by-passem ratującym życie firmom, które działają w postaci jednoosobowych działalności - podsumował obecny na spotkaniu doradca sukcesyjny i przedsiębiorca rodzinny Andrzej Bocheński.

PAP, jk

Zobacz więcej na temat: firma spadek prawo
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W przypadku śmierci przedsiębiorcy jego firma przetrwa. Pomogą nowe przepisy

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2018 14:22
Na to rozwiązanie firmy czekały od dawna. Jednoosobowa działalność gospodarcza - po śmierci właściciela nie będzie popadała w niebyt.
rozwiń zwiń