X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzetelne firmy - przede wszystkim na wschodzie i południu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2019 17:05
Firmy zarejestrowane w Polsce południowo-wschodniej i wschodniej najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów - wynika z rankingu rzetelności opracowanego na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. Jak tę rzetelność się mierzy?
Audio
  • Firmy z Podkarpacia są najrzetelniejsze. Z czego to wynika? (Tomasz Matusiak/Naczelna Redakcja Gospodarcza)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Poziom rzetelności poszczególnych województw mierzy się wielkością łącznego zadłużenia zarejestrowanych na jego terenie przedsiębiorstw. Im mniejszy dług, tym większa rzetelność.

Liczą się więzi

Podkarpackie jest nie tylko jednym z najmniej zadłużonych województw, ale też ma najniższy odsetek przedsiębiorców-dłużników i najniższą wartość średniego długu przypadającego na jednego dłużnika - wskazuje Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy, która opracowała zestawienie. Jak dodaje, zjawisko dotyczy nie tylko Podkarpacia, ale całego pasa województw od Małopolski po Podlasie. Andrzej Kulik podkreśla, że wpływ na sprawne regulowanie rachunków w tej części kraju mają silne lokalne więzi międzyludzkie.

- Nie ma tam animowości i pewnych rzeczy robić po prostu nie wypada - wskazuje.

Zdaniem Piotra Wołejki, eksperta Pracodawców RP, zatory płatnicze są jednym z podstawowych czynników, które utrudniają prowadzenie działalności w Polsce. Wszelkie opóźnienia oznaczają spadek płynności i de facto kredytowanie nierzetelnego kontrahenta przez firmę, która uprzednio wykonała usługę lub dostarczyła towar.

W dużym lesie łatwiej się ukryć

W opinii eksperta rzetelność płatności może być powiązana z liczbą firm, które prowadzą działalność na terenie poszczególnych województw.

- W województwach podkarpackim, lubelskim czy świętokrzyskim tych firm jest mniej, niż w Wielkopolsce, Mazowszu, Pomorzu czy Śląsku. Po części wynika z tego też ta różnica w terminowości płacenia faktur. Tam jest mniej firm, przedsiębiorcy lepiej się znają. Ich relacje często bazują na zaufaniu, w związku z tym gdy jakaś firma nie wykona usługi lub nie zapłaci za towar, to będzie w danym miejscu, kolokwialnie mówiąc, spalona. Tam, gdzie jest dużo firm, tym nierzetelnym łatwiej się ukryć - mówi Piotr Wołejko.

Najmniej dłużników wśród przedsiębiorców jest w województwie podkarpackim, drugą pozycję w rankingu zajmuje województwo lubelskie, trzecie jest zachodniopomorskie, a czwarte - ex aequo podlaskie i małopolskie.

Najwięcej nierzetelnych firm funkcjonuje w województwie kujawsko-pomorskim dolnośląskim i śląskim.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Jedynka, Tomasz Matusiak, md

Zobacz więcej na temat: firma

Czytaj także

Ranking: najsolidniejszymi płatnikami firmy z Podkarpacia

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 07:13
Firmy zarejestrowane w Polsce południowo-wschodniej i wschodniej najsolidniej regulują płatności wobec kontrahentów - wynika z rankingu rzetelności opracowanego na podstawie danych Krajowego Rejestru Długów. Na pierwszym miejscu jest Podkarpacie.
rozwiń zwiń