X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Uszczelnienie VAT: rząd przyjął projekt wprowadzający obowiązkowy split payment w niektórych branżach

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2019 15:08
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach.
Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o VAT wprowadzający m.in. obowiązkowy split payment w niektórych branżach.Foto: shutterstock,

Z komunikatu wynika, że rozwiązanie to ma wejść w życie 1 września 2019 r.

Podzielona płatność zastąpi mechanizm odwróconego obciążenia

CIR wyjaśnia, że projekt zakłada obowiązkowe korzystanie z mechanizmu podzielonej płatności (split payment), którego stosowanie eliminuje oszustwa w VAT. Obowiązkowa forma tego podatku zastąpi tzw. mechanizm odwróconego obciążenia, który jest niewystarczający w walce o zabezpieczenie i podniesienie wpływów z VAT.

"Wprowadzono także zmiany dotyczące zasad stosowania odpowiedzialności podatkowej. Proponowane rozwiązania wpisują się w uszczelnianie systemu podatkowego zapowiadane przez premiera Mateusza Morawieckiego w exposé" - czytamy w komunikacie CIR.

Nowe rozwiązanie wejdzie  wżycie 1 września 2019 r.

"Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 września 2019 r., z wyjątkiem przepisów dotyczących podatków dochodowych, które zaczną obowiązywać 1 stycznia 2020 r." - napisano w komunikacie.

W przyjętym przez rząd w kwietniu br. Wieloletnim Planem Finansowym Państwa na lata 2019-2022, którego częścią jest Aktualizacja Programu Konwergencji zapowiadano, że "wprowadzenie obowiązku stosowania MPP (mechanizm podzielonej płatności, czyli split payment - PAP) w konkretnych branżach jest przewidziane od 1 stycznia 2020 r."

Szerszy wykaz transakcji, które obejmie split payment

CIR tłumaczy, że obowiązkowa forma podatku split payment ma być stosowana w odniesieniu do dostaw towarów i usług, które zasadniczo objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia oraz odpowiedzialności podatkowej. Dodatkowo zaproponowano objęcie obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności także transakcji, których przedmiotem są części i akcesoria do pojazdów silnikowych, węgiel i produkty węglowe, maszyny i urządzenia elektryczne, ich części i akcesoria oraz urządzenia elektryczne i ich części oraz akcesoria.

Split payment bardziej skuteczny od odwróconego obciążenia

"Mechanizm podzielonej płatności to rozwiązanie pozbawione wad charakterystycznych dla odwróconego obciążenia. Jego stosowanie eliminuje oszustwa w VAT już na samym początku. Mechanizm ten uważany jest za jedno z rozwiązań mających na celu przeciwdziałanie nadużyciom i oszustwom podatkowym, który eliminuje ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem. System ten z założenia utrudnia lub wręcz uniemożliwia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji, a jednocześnie zapewnia lepszą transparentność rozliczeń VAT-owskich" - informuje CIR.

Według służb prasowych rządu stosowanie MPP pozwoli z jednej strony na zabezpieczenie budżetu państwa przed ryzykiem nieodprowadzenia VAT przez dostawcę, z drugiej – uwolni kontrahentów od ryzyka uwikłania w schematy, zmierzające do wyłudzenia tego podatku.

Elementem identyfikującym obowiązkowe zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności do danej transakcji będzie odpowiednia informacja zamieszczona na fakturze.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności przy fakturach powyżej 15 tys. zł

Jak podano, obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności będzie stosowany w tzw. relacjach B2B wyłącznie w zakresie faktur, w których wartość brutto wynosi powyżej 15 tys. zł (to kwota po przekroczeniu której występuje obowiązek dokonania płatności przelewem bankowym), i w których wskazano transakcje dotyczące towarów lub usług, wymienionych w dodawanym załączniku nr 15.

"Zarówno w modelu dobrowolnym, jak i obowiązkowym możliwe będzie opłacanie z rachunku VAT, nie tylko VAT-u – jak to ma miejsce obecnie – ale również innych należności, czyli podatków dochodowych, akcyzy, cła oraz składek ZUS" - podkreślono.

Według CIR wprowadzenie tej możliwości jest odpowiedzią na obawy zgłaszane przez podatników, co do pogorszenia się ich płynności finansowej w związku z ograniczoną dyspozycyjnością środków zgromadzonych na rachunku VAT. Ponadto, jak wyjaśniono, możliwe będzie stosowanie mechanizmu podzielonej płatności do zaliczek wnoszonych przed wystawieniem faktury.

"Wychodząc naprzeciw postulatom podatników, zaproponowano także przepisy umożliwiające dokonywanie jednym komunikatem przelewu płatności za więcej niż jedną fakturę. Z uwagi na oparcie działania mechanizmu podzielonej płatności na rachunkach rozliczeniowych (tylko do tego typu rachunków otwierane są rachunki VAT) – obowiązkowe będzie używanie w prowadzonej działalności gospodarczej tych rachunków. Obowiązek ten będzie dotyczył wyłącznie podatników objętych obowiązkową formą mechanizmu podzielonej płatności" - dodano.

PAP, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Rząd uszczelnia VAT: podzielona płatność wchodzi w życie

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2018 12:20
Od dzisiaj wchodzą życie nowe przepisy wprowadzające tak zwany split payment -podzieloną płatność przy podatku VAT. Ten mechanizm jest kolejnym krokiem uszczelniającym wpływy podatkowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki: od 1 września publiczny wykaz podatników VAT, ma ograniczyć karuzele

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2019 15:16
Rząd przyjął ustawę ws. VAT, według której 1 września 2019 r. szef Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) udostępni w postaci elektronicznej ogólnodostępny wykaz podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT. Wykaz ma ograniczyć udział w karuzelach vatowskich.
rozwiń zwiń