more_horiz
Gospodarka

Sto zmian dla firm. Widać zmiany na lepsze

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 15:58
Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podsumowuje działanie pakietu Stu zmian dla firm. Wiceminister przedsiębiorczości Mariusz Haładyj przypomniał, że jego resort niedawno zakończył ocenę zmian w Kodeksie Postępowania Administracyjnego, które obowiązują od ponad roku.
Audio
  • Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii podsumowało działanie pakietu Stu zmian dla firm. Mówi wiceminister przedsiębiorczości Mariusz Haładyj. (Cz.1)
  • Wiceminister przedsiębiorczości Mariusz Haładyj o podsumowaniu działania pakietu Stu zmian dla firm. (Cz.2)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Jego zdaniem, powoli udaje się eliminować sytuację, w której jeden urząd odsyła interesanta do kolejnego lub zaskarża wcześniejszą decyzję czy kieruję ją do ponownego rozpatrzenia.

Jako przykład ministerstwo podaje sytuację, w której w niektórych gminach i Samorządowych Kolegiach Odwoławczych ugruntowała się praktyka, że Kolegium wielokrotnie zwracało wójtom, burmistrzom czy prezydentom miasta sprawę o wydanie warunków zabudowy, jeśli miało zastrzeżenia. Takie wątpliwości mogą teraz rozstrzygać sądy.

Na korzyść obywateli

Wiceminister Haładyj przypomina, że niektóre rozwiązania budziły obawy przedsiębiorców i ekspertów. Chodzi między innymi o mediacje administracyjne, które prowadzone są już w kilku urzędach wojewódzkich. Podkreślił, że zarówno zasada rozstrzygania wątpliwości na korzyść strony, jak i zasada pewności prawa, zawarte w KPA, znalazły już swoje zastosowanie w praktyce.

Nowelizacja Kodeksu Postępowania Administracyjnego, która weszła w życie 1 czerwca 2017 roku, nakazuje rozstrzygać niedające się usunąć wątpliwości faktyczne i prawne na korzyść obywateli.

IAR, ak, NRG

REKLAMA