more_horiz
Gospodarka

Na giełdach nie ma rajdu św. Mikołaja. W Europie spadki największe od dwóch lat

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 17:45
Rynke oczekiwał rajdu św. Mikołaja w tymczasem skończyło się jednym z najgorszych dni dla europejskich indeksów od 2 lat i spadkami o ponad 2 procent.  Nie lepiej było dziś na otwarciu giełd w USA, gdzie główne indeksy traciły ponad 1,5 proc. W Warszawie, WIG20 został przeceniony o 2,56 procent.
Audio
  • Komentarz giełdowy - Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

WIG20 na czwartkowym zamknięciu spadł o 2,56 proc., do 2.294,3 pkt. Była to pierwsza spadkowa sesja dla indeksu blue chipów w bieżącym tygodniu, ale skala spadków zniwelowała praktycznie całość ostatnich wzrostów (na piątkowym zamknięciu WIG20 wyniósł 2.291 pkt.).

Spadły wszystkie główne indeksy, WIG - o 2,2 proc. (58.409,1 pkt.), mWIG40 o 1,4 proc. (3.997,3 pkt.), a sWIG80 o 0,9 proc. (10.911,3 pkt.).

Obroty na głównym rynku GPW wyniosły 832 mln zł, z czego 675 mln zł wygenerowały blue chipy.

Spośród indeksów sektorowych na plusie notowania zamknęły jedynie WIG-Leki (+0,4 proc.) i WIG-Budownictwo (+0,7 proc.).

Wśród spółek z WIG20 wszystkie zakończyły sesję spadkami, a największy zanotował Eurocash (-4,6 proc.).

- Wyprzedaż jest efektem obaw o przyszłe relacje handlowe pomiędzy USA i Chinami - komentuje Łukasz Bugaj, analityk Domu Maklerskiego BOŚ.

Zdaniem analityka wpływ na dzisiejszą sesje miała informacja o aresztowaniu w Kanadzie szefa ds. finansów chińskiej spółki Huawei - Zostało to negatywnie odebrane szczególnie w Chinach. Inwestorzy obawiają się że może to zaognić delikatną równowagę pomiędzy USA a Chinami - dodał.   

Jeśli chodzi o WIG20 i spółki które traciły, to wszystkie zakończyły na czerwono. - Najsłabszy był Eurocasch który w ostatnich dniach zyskał a teraz te wzrosty oddał - podkreślił analityk. 

Jedyną spółką na plusie dzisiejszych notowań był Lotos. Później jednak i ta spółka uległa i straciła 0,05 procent. Jednocześnie - jak dodaje Łukasz Bugaj - były dziś i  "zielone" wyjątki, ale one dotyczyły mniejszych spółek

Niepewność króluje dziś także na rynku walut. W tym przypadku  związana także z dzisiejszym szczytem OPEC i cenami ropy.  Wywołało to wahania na dolarze, który obecnie się osłabia i kosztuje 3,76 zł, nieco zyskują natomiast euro i frank szwajcarski. Kurs tej pierwszej waluty wynosi 4,28 zł, a za fanka trzeba zapłacić 3,79 zł.

Naczelna Redakcja Gospodarcza, Błażej Prośniewski, kw 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy inwestorzy giełdowi mogą liczyć na Rajd Świętego Mikołaja w tym roku?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 11:25
Końcówka roku na giełdach jest zazwyczaj udana. Ceny akcji idą wtedy w górę, a inwestorzy i maklerzy nazywają grudniowe wzrosty Rajdem Świętego Mikołaja. 
rozwiń zwiń