more_horiz
Gospodarka

Giełdy na czerwono z powodu gorszych prognoz gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 19:29
Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się pod kreską. Indeks największych spółek WIG20 traci 0,9 proc.
Audio
  • O spadkowych sesjach w Europie oraz na świecie, mówił w radiowej jedynce Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się pod kreską. Indeks największych spółek WIG20 traci 0,9 proc.
Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie zakończyła się pod kreską. Indeks największych spółek WIG20 traci 0,9 proc. Foto: shutterstock, REDPIXEL.P

− Nasza giełda podąża za tym co dzieje się na światowych rynkach, a tam niemal wszystkie indeksy świecą się na czerwono w związku z coraz większymi obawami o globalny wzrost gospodarczy - komentuje Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

Jak tłumaczy, ostatnie dane wskazują, że nie jest z nim najlepiej, stąd na giełdach USA znajdujemy się blisko tegorocznych minimów, podobnie w Europie, stąd  nie ma się co dziwić, że WIG20 też zniżkuje.

Jeśli chodzi o kondycje blue chipów notowanych na naszym parkiecie, warto zwrócić uwagę na dwie spółki paliwowe LOTOS i PKN Orlen.

− Z jednej strony PKN Orlen mocno tanieje po informacjach, że być może będzie uczestniczył w restrukturyzacji RUCHu, drożeje LOTOS, który ma współpracować z Microsoftem we wcielaniu sztucznej inteligencji, wyjaśnia Sadoch.

W sumie z grona największych akcje tylko 8 spółek zyskały, a 12 staniały.
Wartość obrotów na rynku głównym przekroczyła 631,5 mln zł, najwyższe zanotował wspomniany PKN Orlen.

Na rynku walutowym, złoty pozostaje dość stabilny. Obecnie dolar wyceniany jest na 3 zł i 78 gr, o 2 grosze więcej trzeba zapłacić za franka szwajcarskiego, za euro 4,28 zł a za funta 4,76 zł.
Elżbieta Szczerbak, jk

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak