X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Nowy ETF na indeks WIG20TR rozszerza ofertę produktów finansowych GPW

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 12:00
Na Głównym Rynku GPW zadebiutował Beta ETF - pierwszy w historii warszawskiego parkietu całkowicie polski fundusz inwestycyjny typu ETF (Beta ETF WIG20TR). 
GPW (18 07 2019)
GPW (18 07 2019)Foto: shutterstock
  • ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowe
  • Nowy ETF na indeks WIG20TR rozszerza ofertę produktów finansowych GPW
  • Emisję przeprowadził AgioFunds TFI
  • Oferującym i animatorem jest Dom Maklerski BOŚ
  • W rozwoju rynku ETF w Polsce, w roli koordynatora, bierze udział Beta Securities Poland

Niezmiernie cieszy nas dzisiejszy debiut. To kolejny krok w rozwoju rynku ETF-ów. Tego typu produkty cieszą się dużą popularnością na światowych rynkach finansowych i podobnie będzie u nas. Liczę, że pojawienie się kolejnego ETF-a na parkiecie przyniesie nam wymierne korzyści w postaci wzrostu zainteresowania ofertą produktów GPW, a także przyciągnie nowych inwestorów krajowych i zagranicznych na naszym rynku kapitałowym. Zależy nam na tym, by kolejne tego typu instrumenty obejmowały także inne spółki spoza WIG20 – mówił Marek Dietl, prezes GPW.

Beta ETF na indeks WIG20TR to odpowiedź na potrzeby inwestorów

Pozwala w prosty i przejrzysty sposób mieć udział we wzroście wartości i rozwoju największych polskich spółek giełdowych wchodzących w skład indeksu WIG20TR, którego wartość zależy również od dywidend wypłacanych posiadaczom akcji.

- To historyczna chwila dla naszego rynku kapitałowego, a rok 2019 będzie rokiem ETF. Notowanie tego instrumentu na GPW czyni go łatwo dostępnym dla wszystkich grup inwestorów. Każdy kto posiada rachunek maklerski będzie mógł swobodnie kupować lub zbywać nasz ETF dokładnie na takich samych zasadach jak kupowane są akcje spółek, z tym że płynność na rynku ETF powinna być znacząco wyższa. Jestem przekonany, że produkt ten zyska wielu zwolenników i na stałe zagości w portfelach inwestorów - mówi Adam Dakowicz, prezes AgioFunds TFI.

Biorąc pod uwagę trendy światowe Fundusze Beta ETF powinny stać się ważnym składnikiem portfeli inwestorów zainteresowanych płynnymi, nisko-kosztowymi i transparentnymi produktami inwestycyjnymi. Doradcy finansowi i asset managerowie uzyskają szybki i wydajny sposób budowania efektywnych portfeli inwestycyjnych.

- Jesteśmy skoncentrowani na dostarczeniu rynkowi przejrzystych i efektywnych kosztowo funduszy typu ETF. Beta ETF WIG20TR jest pierwszym z serii funduszy, nad którymi pracujemy. Dzisiaj inwestorzy otrzymują możliwość prostego i taniego odwzorowania głównego indeksu warszawskiej giełdy. W najbliższym czasie pojawią się nowe propozycje, które z pewnością zainteresują zarówno polskich, jak i zagranicznych inwestorów. Mamy nadzieje, że inwestorzy docenią wysokie standardy zarządzania oraz profesjonalizm animatora – mówi Robert Sochacki, Członek Zarządu Beta Securities Poland.

26 listopada 2018 r. przedstawiciele GPW oraz AgioFunds TFI, Beta Securities Poland i Domu Maklerskiego BOŚ podpisali list intencyjny dotyczący współpracy na rzecz rozwoju nowych produktów na polskim rynku kapitałowym oraz edukacji inwestorów. Elementem współpracy jest debiut Beta ETF.

- Cieszymy się, że udało nam się z sukcesem sfinalizować kilkumiesięczny proces przygotowań związanych z wprowadzeniem pierwszego polskiego ETF-a na rynek giełdowy. Wierzę, że dzisiejszy debiut będzie impulsem do rozwoju tego segmentu rynku kapitałowego, w którym chcemy aktywnie uczestniczyć – mówi Radosław Olszewski, Prezes DM BOŚ. – Naszym atutem jest wieloletnie doświadczenie w pełnieniu funkcji zarówno oferującego, jak i animatora. Jako animator będziemy dbać o jak najlepszą płynność, a inwestorom dodatkowo zaoferujemy promocyjną prowizję – dodaje.

Co to jest ETF?

ETF, czyli Exchange Traded Fund, to fundusz inwestycyjny notowany na giełdzie, którego zadaniem jest odzwierciedlanie zachowania się danego indeksu giełdowego. Jego funkcjonowanie jest regulowane przepisami unijnymi i krajowymi. Charakteryzuje się możliwością stałej (codziennej) kreacji i umarzania certyfikatów inwestycyjnych. Certyfikaty portfelowego funduszu inwestycyjnego zamkniętego, czyli w rozumieniu Regulaminu Giełdy tytuły uczestnictwa funduszu typu ETF, notowane są na warszawskiej giełdzie na  zasadach analogicznych jak akcje, w szczególności można je swobodnie kupować i sprzedawać, a ich płynność wspierana jest przez animatora.

AgioFunds TFI jest licencjonowanym Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych, działającym na mocy ustawy i pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego od 2009 roku. W ofercie Towarzystwa znajduje się kilkanaście funduszy inwestycyjnych otwartych i zamkniętych oraz kilkadziesiąt funduszy dedykowanych zamożnym inwestorom. Wartość aktywów pod zarządzaniem na koniec października wyniosła blisko 7 mld zł. AgioFunds TFI jest w 100% polską, prywatną i niezależną instytucją finansową, niezwiązaną kapitałowo. 

NRG, kw 

Zobacz więcej na temat: giełda papierów wartościowych
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Inwestujesz na warszawskiej giełdzie? Na jakie spółki stawiać, jakich unikać?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 16:46
Mimo że nadchodzący rok nie będzie łatwy dla spółek i inwestorów na warszawskiej giełdzie, nie oznacza to, że nie będzie można na niej zarobić. Pytani przez Naczelną Redakcję Gospodarczą Polskiego Radia eksperci radzą, na co stawiać.
rozwiń zwiń