Zagadkowa panika w Czarny Poniedziałek
Dokładnie 25 lat temu 19 października 1987 roku główny indeks na Wall Street spadł o 22 procent. Pociągnął za sobą na dno wszystkie parkiety na świecie. To zdarzenia na zawsze zmieniło rynki finansowe.
2012-10-19, 14:12
Posłuchaj
Wystarczyło pięć sesji, aby indeks Dow Jones stracił jedną trzecią swojej wartości. Inwestorzy na całym świecie zaczęli panicznie sprzedawać swoje papiery. Do końca październik 1987 roku giełda w Hongkongu zjechała o 45,8 proc., nie lepiej było w Australii, gdzie indeksy straciły 41,8 proc.. W Hiszpanii spadki wyniosły 31 proc, w Wielkiej Brytanii 26,4 proc., a w Kanadzie 22 proc.. 19 października przeszedł do historii jako Czarny Poniedziałek. Do dziś ekonomiści nie są wstanie podąć przyczyn tego co wydarzyło się tego dnia.
Co ciekawe kilka miesięcy po tych dramatycznych wydarzeniach rynki znów bez widocznych przyczyn wróciły do wzrostów. Indeks Standard & Poor's 500 zakończył rok 1987 na plusie, skromnym 2,59 proc, ale jednak dodatnio. Zaś w ciągu dwóch lat kursy akcji wróciły do wzrostów z przed krachu w 1987 roku.
To wydarzenie zmieniło zupełnie podejście do rynków finansowych. Do tamtego dnia wszyscy koncentrowali się na fundamentach ekonomicznych. Jednak dotychczasowe teorie miały się nijak do feralnego poniedziałku. Krach pokazał, ze inwestorzy nie zawsze podejmują racjonalne decyzje, bardzo często zaś kierują się emocjami. Badaniem tego aspektu podejmowania decyzji inwestycyjnych zajęli się specjaliści od finansów behawiorystycznych.
Posłuchaj archiwalnych nagrań z 1987 roku komentujących to wydarzenie.
Polskie Radio, wikipedia, ab
REKLAMA
REKLAMA